Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34888 miejsce

Zdobywca Mount Everestu nie żyje

W piątek, w wieku 88 lat zmarł Sir Edmund Hillary - pierwszy człowiek, któremu dane było postawić stopę na dachu świata. Zmarł nad ranem w piątek 11 stycznia w szpitalu w Auckland City w Nowej Zelandii. Nie podano przyczyny śmierci, jednak lokalne media poinformowały, że od pewnego czasu chorował na zapalenie płuc.

Sir Edmund Hillary w Polsce, Warszawa, 17 czerwca 2004 r. / Fot. Mariusz KubikSir Edmund Hillary wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem (zmarł w 1986 roku) byli pierwszymi ludźmi, którym uległa najwyższa, mierząca blisko 8850 metrów, góra świata. Mount Everest poddał się 28 maja 1953 roku, po godz. 11. Mężczyźni spędzili na szczycie około 15 minut w czasie których m.in. Hillary zrobił zdjęcie Tenzingowi. Wejście zbiegło się w z koronacją królowej Elżbiety i zostało przez media okrzyknięte brytyjskim tryumfem, a nim Hillary opuścił Everest był już posiadaczem tytułu szlacheckiego.

Szerpa Tenzing Norgay na szczycie Everestu / Fot. Edmund HillaryPo zdobyciu Everestu przewodził wielu innym ekspedycjom, wśród których znalazła się między innymi pierwsza udana próba dotarcia do Bieguna Południowego za pomocą pojazdów. Najwięcej energii poświęcał jednak prowadzeniu fundacji, której misją była pomoc Nepalskim Szerpom. Dzięki niej powstawały m.in. szkoły i szpitale.

Sir Edmund Hillary urodził się 20 lipca 1919 roku w Tuakau, niewielkim mieście na północy Nowej Zelandii. Wspinaczką zainteresował się w wieku 16 lat, a już w 1939 udało mu się dokonać pierwszego poważnego wejścia na Mount Oliver w Alpach. Podczas drugiej wojny światowej służył jako nawigator w Nowozelandzkich Królewskich Siłach Powietrznych.


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.01.2008 08:25

Też nie wiedziałem, że jeszcze żył. Chwała mu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazwisko - legenda, nawet nie wiedziałem że jeszcze żył. Cześć jego pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.