Facebook Google+ Twitter

Zdrojewski: Obchody 4 czerwca powinny zjednoczyć różne środowiska

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-24 13:25

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski zadeklarował, że robi wszystko by w obchodach 4 czerwca uczestniczyło jak najwięcej środowisk.

Przedstawiając stopień przygotowań do uczczenia 20. Rocznicą Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu, minister podkreślił, że przedsięwzięcia związane z nią, organizowane są we współpracy z ludźmi różnie interpretującymi tamte wydarzenia.

Zdrojewski poinformował, że zaakceptowano 122 różne inicjatywy lokalne związane z obchodami. Zaznaczył, że w trakcie przygotowań swój charakter zmieniła tylko jedna impreza - spotkanie przywódców państw, przeniesione z Gdańska do Krakowa. Minister dodał, że organizacje pozarządowe zagospodarowały większość z 5 milionów dla nich przeznaczonych na obchody.

Dodał, że największy koncert rocznicowy - występ Kelly Minogue zgromadzi nawet 100 tysięcy widzów. Do tej pory sprzedanych zostało 40 tysięcy biletów. Dochody z tego tytułu przeznaczone zostaną na cele charytatywne.

Andrzej Przewoźnik, pełnomocnik Komitetu Organizacyjnego do spraw obchodów podkreślił, że poza granicami kraju odbędzie się kilkadziesiąt imprez. Mają one pokazać, czym był 4 czerwca 1989 roku dla Polski i świata. Dodał, że spora część imprez już trwa.

Zaprezentowano również spot przygotowany przez Europejskie Centrum Solidarności, zachęcający do udziału w czerwcowych obchodach. Głosu do niego użyczył Jerzy Radziwiłowicz, znany z gry w "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza."

Szef Centrum, dominikanin Maciej Zięba zapowiedział, że działania ECS związane z rocznicą rozpoczną się wystawą o Solidarności w Berlinie. Przed Bundestag trafi także część stoczniowego muru. W kraju 3 czerwca odbędzie się konferencja na Zamku Królewskim w Warszawie. Dodał, że Europejskie Centrum Solidarności wspiera 48 imprez w Polsce i za granicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.