Facebook Google+ Twitter

Zdrojewski zapowiada zmianę prawa o zakupie dóbr kultury

Dziś Muzeum Powstania Warszawskiego zakupiło na aukcji w Dusseldorfie kolekcję znaczków powstańczej poczty polowej. Zwycięstwo w tej aukcji to wspólny sukces muzeum, Ministerstwa Kultury oraz sponsorów.

Minister kultury mówi na temat zakupu kolekcji znaczków. / Fot. Mateusz BireckiJuż w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski przekazał dyrektorowi muzeum pełnomocnictwo do zakupu znaczków. Dziś podczas konferencji na lotnisku Okęcie, Zdrojewski zapewniał, że prawo dotyczące szybkiego zakupu dóbr kultury zostanie zmienione. Sam był zaskoczony faktem, że w ministerstwie, którym zarządza nie ma możliwości skorzystania ze specjalnych środków.
Bogdan Zdrojewski dziś, podczas spotkania z dziennikarzami na warszawskim Okęciu. / Fot. Mateusz Birecki- Byłem trochę zaskoczony, że takiej rezerwy nie ma. Kiedyś nawet muzea były wyposażone w odpowiednie fundusze do zakupów nie tylko zabytków, ale także dzieł współczesnych - mówił Zdrojewski.

Wielka wartość kolekcji


Mimo że specjaliści dopatrują się w kolekcji kilku falsyfikatów, ma ona nieocenioną wartość dla polskiej historii.
– To są autentyki, wytworzone rękami ludzi, którzy wtedy żyli. Niektórzy z nich mogą nadal żyć. To bezpośrednie pamiątki tamtych czasów. To zupełnie co innego niż książka, niż wspomnienia spisane po latach – powiedział dla TVN24 Władysław Bartoszewski, uczestnik powstania.

Kosztami zakupu kolekcji zechciały podzielić się Telekomunikacja Polska, PKO BP, a także Poczta Polska i Bank Pocztowy. Koszt kolekcji to 190 tysięcy euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.