Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25619 miejsce

Zdrowy styl życia - moda czy konieczność?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-20 11:56

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia trzy warunki, których jednoczesne spełnienie stanowi o naszym dobrym zdrowiu. Są to: racjonalne i prawidłowe odżywianie, ruch w postaci ćwiczeń fizycznych oraz unikanie stresu.

Rower górski. www.wikipedia.org / Fot. cpradiZdrowie człowieka definiowane jest jako dobrostan fizyczny i psychiczny. Aby go osiągnąć, a następnie trwać w nim, należy równocześnie spełnić trzy podstawowe warunki: prawidłowo i racjonalnie odżywiać się, systematycznie uprawiać dowolną formę rekreacji ruchowej oraz unikać sytuacji stresujących lub nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Honoriusz Balzak napisał: "Nie ma nic bardziej niebezpiecznego od zdrowia - to przecież otwarte wrota do wszystkich chorób". To na pozór przewrotne zdanie powinno stanowić nasze motto życiowe. "Na to aby żyć zdrowym trzeba nauczyć się mądrzej żyć" - tak powiedział Rene Dubos.
Pytanie, jak to osiągnąć? Otóż podstawowych zasad zdrowego życia należy uczyć w rodzinie, w przedszkolu, szkołach i na uczelniach. Ogromną rolę do spełnienia mają tu media i władze państwowe oraz samorządowe.

Nic tak nie nauczy dzieci, jak dobry przykład własnych rodziców. I to zarówno ten dotyczący tradycji, przyzwyczajeń i upodobań żywieniowych, jak i pokazujący aktywny sposób spędzania wolnego czasu i wypoczynku. Powiedzenie "ruch to zdrowie" ma pełne pokrycie w nowoczesnych badaniach patofizjologicznych i klinicznych. Jeżeli ruch jest czynnikiem zdrowia, to brak ruchu jest czynnikiem usposabiającym do choroby. Nie od dzisiaj wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Ruch bowiem może zastąpić niemal każde lekarstwo, ale wszystkie lekarstwa razem wzięte nie zastąpią ruchu.Człowiek współczesny powinien, aby skutecznie oprzeć się niszczącej sile ujemnych zjawisk towarzyszących rozwojowi cywilizacji, być aktywny ruchowo: pływać, biegać, jeździć na rowerze, żeglować, uprawiać narciarstwo, a nade wszystko co najmniej dwa razy w tygodniu biegać i gimnastykować się. Musi to być ruch systematyczny i umiarkowanie intensywny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.07.2010 20:40

Aaaaaa, łączą nas pokrewne zawody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2010 20:38

Ja robię to od dzieciństwa, nieprzerwanie :)
Zachęcam, bo to sprawia przyjemność i wychodzi na zdrowie.
Kto raz spróbuje ulega pozytywnemu uzależnieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram! To wszystko prawda, trzeba tylko spróbować aby poznać wartość tego "lekarstwa" ruchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.