Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27154 miejsce

Zdrowy styl życia - moda czy konieczność? Cz. II

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-28 11:43

Ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

Fitness klub Heaven. Fot. Kazimierz Kolebuk / Fot. Kazimierz KolebukJeszcze do niedawna naukowcy bili na alarm, obserwując niekorzystne w naszym społeczeństwie zjawisko spadku aktywności fizycznej. A nie od dzisiaj wiadomo, że ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

Rewolucja cywilizacyjna wciąż niesie ze sobą wiele ujemnych skutków. Ograniczanie i niszczenie naturalnego środowiska człowieka, obniżenie jego aktywności ruchowej, szerzenie się chorób współczesnej cywilizacji i niekorzystnych zjawisk wśród młodzieży - na te ujemne zjawiska wciąż poszukuje się środków zaradczych.

Człowiek współczesny powinien być aktywny ruchowo. W ostatnich latach obserwujemy pozytywny trend: powstają kluby fitness, nowe obiekty sportowe i pływalnie, ścieżki rowerowe i biegowe. Już przestał szokować widok spacerujących alejkami parkowymi emerytów z kijkami, czy wchodzących do siłowni pań w wieku balzakowskim.

Ruch jest sposobem zachowania się, trybem życia, kultem zdrowia. Tylko aktywność ruchowa jest jedyną skuteczną formą opóźnienia inwolucji funkcji organizmu i niedopuszczenia do starczego niedołęstwa. Kultura fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów życia.
Dla wielu ludzi zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny, połączona często z porzuceniem nałogów, może odegrać decydujący wpływ na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia i na przedłużenie życia.

Jeżeli przełamiemy pierwsze opory i wdrożymy się do systematycznych ćwiczeń, podwyższona sprawność fizyczna i lepsze samopoczucie pozwolą nam skutecznie pokonywać inne przeszkody.
Ruch bowiem to nie tylko doskonalenie ciała - to także ćwiczenie charakteru i ważna forma Ruch to zdrowie - w każdym wieku. Fot. Kazimierz Kolebuk / Fot. Kazimierz Kolebukrozwoju osobowości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Niezmiernie ważny temat.
Ale też bardzo obszerny. Wielowątkowy. Mógłbym pewnie z Autorem zatopić się w wielogodzinnych dyskusjach :)
Mam za sobą kilkunastokrotne i jednocześnie kilkunastoletnie walki z nadwagą. Przetestowałem rozmaite diety, katowałem się na siłowni. Dziś, myślę, znalazłem stan równowagi.
Nie jest to łatwe. Można bardzo ogólnie stwierdzić, że jest to wypadkowa ruchu, diety, wsłuchiwania się w we własny organizm. Dawanie sobie prawa do słabszych dni, ale też odróżnianie ich od jedynie własnych wymówek i lenistwa.
Jednym słowem umiar. We wszystkim.

Panie Kazimierzu. Warto kontynuować temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.07.2010 22:08

Bardzo ważny temat, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek pierwotny w poszukiwaniu pożywienia, przemieszczał sie pieszo robiąc około 25 do 30 km dziennie. Dzisiaj mało kto robi 1 km dziennie pieszo, dlatego mamy tak wiele chorób cywilizacyjnych, które są wynikiem braku ruchu. Wystarczy zrezygnować z samochodu, lub autobusu i przejść te parę kilometrów pieszo ... i to już będzie mini fitness. Nie chcę tu Kazimierzowi robić konkurencji nawoływaniu do ruchu, ale musimy się ruszać, bo to jest podstawa naszego zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.07.2010 16:28

Dzięki za poparcie moich argumentów, Stefi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno odmówić Ci racji.
We współczesnych społeczeństwach zagrożenych chorobami związanymi z otyłością,
ruch wydaje się niezbędny do utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.07.2010 16:10

Też mam taką nadzieję. Co prawda za zdrowie odpowiada każdy z nas, ale obowiązkiem władzy na każdym jej szczeblu jest stworzenie klimatu i warunków do uprawiania sportu i szeroko pojętej rekreacji ruchowej. Mam tu na myśli hale sportowe, boiska, korty i pływalnie ogólnodostępne a także ścieżki rowerowo - biegowo - spacerowe.

Dzięki za zrozumienie i ocenę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny i przystępnie napisany tekst, może niektórym otworzy oczy. :) /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.