Facebook Google+ Twitter

Zdrożało czesne. Studenci zaoczni zapłacą więcej

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-09-06 13:18

Od 50 do 500 złotych więcej - za semestr nauki - zapłacą ci, którzy studiują zaocznie. Władze poznańskich uczelni, swoją decyzję tłumaczą brakiem dotacji z ministerstwa na tego typu studia.

Niektózy studenci zaoczni z AWF będą musieli zapłacić w tym roku o tysiąc złotych więcej niż w ubiegłym. - Fot. T. Rytych Największa podwyżka czeka studentów poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Zgodnie z zarządzeniem rektora uczelni (z 4. lipca tego roku) opłata za semestr studiów zaocznych na każdym kierunku wzrośnie średnio o 500 złotych. Od nowego roku semestr zaocznego wychowania fizycznego będzie kosztował -1800 złotych, fizjoterapii - 2100 złotych, a turystyki i rekreacji 2000 złotych.

- Przyczyną podniesienia czesnego jest decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej o wycofaniu się z dopłacania do studiów zaocznych - wyjaśnia Anna Szewczyk, szefowa Działu Nauki AWF. - W związku z tym część kosztów nauki została na AWF przeniesiona właśnie na studentów.

W nieco tylko lepszej sytuacji będą studiujący zaocznie na Akademii Rolniczej. Tam semestr będzie kosztował studentów tylko średnio o 100 złotych więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyjątkiem jest zaoczne leśnictwo, za które opłata wzrosła z 1700 do 1900 złotych.

Podwyżki czesnego nie ominęły również Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dotyczą one tylko części kierunków, na których prowadzone są studia zaoczne. - Średnio studenci zapłacą o 50 złotych więcej za semestr wyjaśnia Marzena Sereda-Barańska, rzecznik uniwersytetu.

Akademia Ekonomiczna, mimo że nie otrzyma dofinansowania studiów zaocznych (niestacjonarnych), nie podniesie czesnego. Dlaczego? Bo udało jej się wygospodarować pieniądze z uczelnianych przedsięwzięć. Dlatego nie musi dodatkowo obciążać studentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Magdalena Kędzior
  • Magdalena Kędzior
  • 28.07.2011 20:36

my na awfie katowickim placimy 3798zl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw pobierają 85 zł opłaty rekrutacyjnej, a teraz jeszcze wymyślili powyżki czesnego. Ciekawe czy o wycofaniu się z dopłacania zadecydował szanowny minister G.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.