Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12578 miejsce

Zdzisław Nitka - wystawa "Obrazy biblijne"

Pod auspicjami Galerii Pokusa, w kościele Trójcy Świętej w Wiesbaden (Niemcy), prezentowana jest wystawa sztuki sakralnej wrocławskiego artysty Zdzisława Nitki.

Zdzisław Nitka przy pracy i jego grafiki sakralne. / Fot. Krzysztof Kidula, archiwum PokusaGaleria Pokusa tym razem, ze względu na religijny temat, wystawia jego prace w kościele Trójcy Świętej - Dreifaltigkeit Kirche. Kościół ten tradycyjnie udostępnia swoje pomieszczenia dla sztuki sakralnej i regularnie odbywają się tam artystyczne prezentacje.

Zdzisław Nitka urodził się w 1962 roku. Studiował we wrocławskiej ASP, od 1987 jest tam wykładowcą, a od 2006 roku mianowanym profesorem tej uczelni. Nitka uznawany jest za polskiego przedstawiciela malarskiego ruchu Nowych dzikich i zajmuje znaczące miejsce czołówce polskiej sztuki neoekspresyjnej. Na tej wystawie poznajemy artystę zupełnie z innej strony, gdzie w sposób naturalny i prosty prezentuje grafikę (drzeworyty) i unikatowe rysunki ilustrujące sceny biblijne. Ilustracja do Starego Testamentu "Kain - bratobójca" / Fot. Krzysztof Kidula, archiwum PokusaGenezą powstania tych prac był ogłoszony konkurs na współczesne obrazy biblijne. W 2006 roku ukazało się nakładem Wydawnictwa księgarnia św. Wojciecha w Poznaniu Biblia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. W pierwszej części Pisma Świętego Starego Testamentu pod redakcją ks. Michała Petera, znajduje się grafika Zdzisława Nitki Kain bratobójca.

Ilustracja do książki "Biblia a medycyna" pt. Jezus po zmartwychwstaniu. / Fot. Krzysztof Kidula, archiwum PokusaBiblia Pisma Świętego była zawsze źródłem inspiracji dla artystów, z którego czerpała sztuka natchnienie i nie tylko sztuka chrześcijańska. Nasuwa się pytanie dlaczego Biblia inspiruje artystów? Można by sądzić, że ta stara księga nie może zawierać nic ciekawego i godnego uwagi. We wszystkich epokach inspirowała artystów, od średniowiecza po renesans, od romantyzmu po impresjonizm do dzisiejszej sztuki współczesnej. Przesłania zawarte w Biblii były, są i będą aktualne. Można tam znaleźć prawdę, mądrość i prawa moralne. Przypisy biblijne nadal są natchnieniem dla malarzy i rzeźbiarzy. Motywy Pisma Świętego są bardzo tajemnicze, a ciekawość ludzka wyzwala natchnienie do indywidualnej artystycznej interpretacji.

Obraz "Wskrzeszenie Łazarza". / Fot. Isabella DegenNa wystawie znajduje się praca pt.Jezus po zmartwychwstaniu stanowiąca ilustrację do książki Biblia a medycyna. Ta pozycja to pierwsze tego rodzaju opracowanie
w Polsce. Książka pod redakcją Bogusława Pawlaczyka, łącząca w sposób popularny i szeroki dwie dziedziny - medycynę i biblistykę. Zapewne jest to ciekawa lektura dla ludzi związanych z medycyną ale także ciekawa lektura dla ludzi chorych, aby pomóc im w zrozumieniu tego, iż uczestniczą w tajemnicy cierpienia. Cierpienia które trwa od początku stworzenia świata,
jest nam ludziom przypisane i stanowi dla chorego ewangelijną tajemnicę cierpień.

Te ciekawe prace Zdzisława Nitki doskonale oddają symbolikę scen biblijnych i wprowadzają w medytacyjny nastrój. Kuratorem wystawy jest Gerhard Fehrer, wystawa trwa od 5-17 listopada.
Galeria Pokusa zaprasza: D-65185 Wiesbaden, Albrechtstrasse 40

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.11.2010 17:42

Lepszego ambasadora dla Polski nie potrzeba, Isabel, jesteś naprawdę nie zastąpiona:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Isabella jest wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę Isiu, że na brak pracy nie możesz narzekać. Tylko gratulować weny, pozdrawiam i gwiazdki zostawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Następny Nikifor, teraz z dyplomem.
Drzeworyt to archaiczna technika, za to pewnie profesura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tematy biblijne od zawsze były źródłem inspiracji artystów.
To wilka sztuka, kilkoma kreskami wyrazić stan emocji obiektu;
pan Nitka to potrafi.
Izo, znakomicie rozumiesz język sztuki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele się dzieje "w temacie" sztuka polska w Wiesbaden. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izabelo, bardzo przybliżyłaś nam Pana Nitkę. Czy nie udało Ci się wykonać więcej zdjęć wystawy? Może starczy na galerie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawa informacja. Podobnie jak Pani Joanna, będę go wypatrywać w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.11.2010 19:18

Tak Izo, skutecznie zachęciłaś ...poszukam go u nas:)5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla kuratora, OCZYWIśCIE WIELKIE BRAWA DLA ARTYSTY.
Także autorce za tę relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.