Facebook Google+ Twitter

Zdzisława Rutkowska. Nauczycielka z lilijką w życiorysie

Skromna i pracowita nauczycielka. Poświęciła się pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, oddała im serce. I w szkole i w harcerstwie.

Hm. Zdzisława Rutkowska. / Fot. Ze zbiorów autoraUrodziła się w 1936 roku w Kozińcach pod Białymstokiem, jednak po wojnie rodzina Zdzisławy Rutkowskiej przeniosła się do Gdańska. Tu ukończyła liceum pedagogiczne i rozpoczęła pracę w miejscowej Szkole Podstawowej nr 16. Pracując podnosiła swoje pedagogiczne kwalifikacje w Zaocznym Studium Nauczycielskim oraz Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Po zdobyciu uprawnień nauczycielki szkół specjalnych dla dzieci przewlekle chorych podjęła w 1962 roku pracę w Szkole Podstawowej przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym w Sopocie. Pracowała w niej do przejścia na emeryturę w 1984 roku.

Zdzisława Rutkowska była aktywną nauczycielką. Udzielała się w Związku Nauczycielstwa Polskiego, a po powstaniu „Solidarności" od 1980 roku była członkiem NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Sopocie.

Ja osobiście poznałem druhnę Zdzisię w harcerstwie. Pełniła wówczas obowiązki komendantki sopockiego hufca ZHP. Pomimo ogromnego zaangażowania w pracę hufca, sopockie harcerstwo było krytykowane w kręgach partyjnych. Zarzucano je np. to, że na obozach harcerze chodzą do kościoła. A było to w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia, kiedy „wiodąca siła narodu” narzucała harcerstwu ateistyczny model wychowania. Jak na ironię, organizowane wówczas w hufcu obozy były bardzo wysoko oceniane przez wszystkich wizytatorów i kontrolerów.

Zdzisława Rutkowska miała duże doświadczenie w pracy harcerskiej. Pełniła różne funkcje od drużynowej po członka władz harcerskich. Ale najbardziej bliskie jej sercu były zuchy i Nieprzetarty Szlak [ruch harcerski skupiający osoby niepełnosprawne]. Osobiście bardzo miło wspominam współpracę z druhną Zdzisią, zarówno jako komendantką hufca - byłem wówczas zastępcą szczepowego i szczepowym - jak i później w komisji rewizyjnej, gdzie przyszło nam pełnić funkcje.

Na kilka miesięcy przed śmiercią wystąpiliśmy z wnioskiem o odznaczenie Zdzisławy Rutkowskiej złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP, jednak z powodów proceduralnych odznaczenia nie przyznano. Otrzymała je dopiero pośmiertnie. Zmarła w listopadzie 1986 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.