Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16141 miejsce

Ze sklepów w Łodzi znikną foliowe torebki

Łódzka Rada Miejska przegłosowała zakaz używania przez handlowców cienkich foliowych torebek o grubości mniejszej niż 0,1 milimetra. Pomysł niby szlachetny, lecz został zatwierdzony po wielkiej burzy. Dopiero trzecia próba głosowania zakończyła się sukcesem.

Z łódzkich sklepów znikną foliowe woreczki. / Fot. Tomasz KamińskiPrawo będzie obowiązywać od 1 czerwca 2008 r. Choć pomysł jest oceniany pozytywnie, to przeszedł nie bez oporów. W radzie ścierały się poglądy związane z ekologią i wolnością gospodarczą oraz wyboru. Razem z zakazem radni wystosowali apel do premiera o uporządkowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska. Łódź jest krajowym pionierem. Mieszkańcy mają nadzieję, że miasto będzie przykładem, który stanie się inspiracją dla całej Polski.

Torebki foliowe rozkładają się kilkaset lat. Przeciwnicy wprowadzenia zakazu odwołują się do argumentów nie związanych z ekologią. Zwracają uwagę, że koszty tej zmiany poniosą klienci. Dodają, że zalew torebek można ograniczyć przez usprawnienie wywozu śmieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

No nareszcie ktoś u nas to unormował prawnie. Stety albo niestety, jeśli ludzie nie potrafią/nie chcą sami ograniczyć foliowe torebki to nie zrobi to miasto. Oczywiście nie zaszkodziłoby gdyby w parze z tym prowadzono akcje porpogujące inny materiał na torby, czy kartony, które są bardzo popularne w Niemczech. A co do segregowania śmieci, no u nas przde wszystkim nie ma za bardzo gdzie tego robić. Nie dość, że w swoim mieszkaniu - 38m nie mam za bardzo miejsca by segregować co najmniej śmieci na plastik, szkło, folię, papier, to jeszcze nie ma gdzie tego wyrzuć, bo tych odpowiednich kontenerów najnormalniej w świecie brakuje. A co już jest największym PARADOKSEM, oni później mieszają te śmieci z tych kolorwych kontenerów, poprzez wysypanie ich w jednym miejscu na wysypisku!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

eee ja tam nie wierzę w powodzenie akcji propagandowych w Polsce;] bardziej jestem w stanie sobie wyobrazić coś takiego, że idę do tesco dajmy na to, nie ma torebek foliowych/no bo im zakazali/, za pierwszym razem się wkurzam, za drugim też, ale na Boga, jest tyle rzeczy, które w kraju wkurzają mnie bardziej;]
i za trzecim przyłażę z własną torbą;D
kiedyś tak robiłam, kiedy byłam dzieckiem i szłam do sklepu, i dało sie, to teraz tym bardziej.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

materiałowych albo papierowych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że było by dobrze gdybyśmy używali np. toreb materiałowych tak jak w Niemczech. Tam nikt nie ma z tym problemy. Zgadzam się ze wszystkimi wcześniejszymi wypowiedziami. Można jeszcze używać papierowych toreb to też jakaś alternatywa. A co do zakazu to również mam dość duże obiekcje czy to przejdzie a tym bardziej w społeczeństwie łódzkim. No ale życzę im powodzenia. Pozdrawiam ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek, a jak by to można inaczej załatwić?
serio pytam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem całkowicie za!!!
niech inne miasta idą za przykładem

Komentarz został ukrytyrozwiń

to zazdroszczę Łodzi. Uważam, że choć nie obędzie się bez perturbacji, to pomysł jest warty przemyślenia, wprowadzenia. Te torebki to koszmar. Dziś byle pierdółke owija się w sklepie w te folie bez żadnego pomyślunku "po co"?
ja tam mogę chadzać do sklepu z siateczką;], z kartonem albo jedną dużą torbą tzw. reklamówką uzywaną wielokrotnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Łódź! To nie jest znowu taki wielki wysiłek zabrać ze sobą z domu torbę na zakupy. Trzeba tylko uznać, że to jest ważne, no i nie zapominać (torby :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.