Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29597 miejsce

Ze śląskiego programu korzystają prokuratorzy w całym kraju

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-05 11:06

De'billing - program komputerowy do analizy połączeń telefonicznych - powstał w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach. To dzięki niemu śledczy błyskawicznie zebrali dowody w sprawie przecieku o akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Tomasz Tadla często korzysta z programu. / Fot. Zygmunt WieczorekWcześniej dzięki programowi udało się złapać "wampira" z Sosnowca, który zgwałcił i zabił dwie kobiety. Trzecia ofiara cudem uszła z życiem. Program był pomocny także w śledztwie dotyczącym PKN Orlen, korupcji w UKS w Częstochowie, lobbysty Marka D., szantażującego Romana Kluskę (byłego prezesa Optimusa) i w licznych sprawach paliwowych. W sumie w ponad 70 proc. śledztw prowadzonych na Śląsku billingi były jednymi z ważniejszych dowodów lub naprowadzały na ślad sprawców. Dzięki nim można było określić miejsce, czas popełnienia przestępstwa i ustalić skład grupy.

- Wcześniej dane z billingu dostawaliśmy od operatorów w formie papierowej. Jeśli to dotyczyło jednego numeru i krótkiego okresu czasu można było sobie z tym poradzić. Gdy w grę wchodziło kilka lub kilkanaście numerów i połączenia z nich wykonywane w ciągu np. pół roku - sprawa bardzo się komplikowała - opowiada prok. Tomasz Tadla, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Dzięki pomysłowości śląskich prokuratorów i informatyka powstał bardzo prosty, ale zarazem niezwykle skuteczny program. Wystarczy wpisać numer telefonu, aby uzyskać informacje o połączeniach wychodzących i przychodzących w określonym czasie, czy o określonej godzinie w wybrane dni. Możliwości są ogromne.

- Można też określić, która osoba w grupie pełniła centralną rolę. To jest niezwykle przydatne - opowiada prok. Tadla. Podkreśla też, że program pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Analizę wykonuje jeden prokurator, a nie sztab urzędników i biegłych.

Śledczy z "apelacji" podzielili się De'billingiem ze śląskimi kolegami. A ponieważ okazał się niezwykle przydatny, szybko trafił do wszystkich jednostek w kraju.

Ministerstwo Sprawiedliwości niedawno kupiło program do analizy kryminalnej. Pozwoli on nie tylko na śledzenie połączeń telefonicznych, ale też łączenie historii rachunków bankowych, przepływów pieniędzy itd.

Aldona Minorczyk-Cichy
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.