Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9144 miejsce

Ze swastyką w herbie

Swarożyca, częściej znana jako swastyka, przez wielu kojarzona jest wyłącznie z nazizmem...

Symbol solarny z motywem swastyki. / Fot. RKPTylko prawdziwi sympatycy średniowieczna a szczególnie wczesnohistorycznej jego części lub nawet okresu wcześniejszego są świadomi, że symbol ten jest znacznie starszy, a co więcej nacechowany pozytywnie.

Encyklopedia Onetu podaje taką definicję swastyki: symboliczny i ornamentalny znak w postaci równoramiennego krzyża o ramionach zagiętych pod kątem prostym w tym samym kierunku. Jako symbol pomyślności i szczęścia szeroko rozpowszechniona w starożytnym i we współczesnym świecie. Słowo swastyka wywodzi się z sanskrytu (svastika) i oznacza "wiodący do pomyślności". Swastyka pojawiała się już w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej, nadal jest powszechnie stosowana jako symbol pomyślności w hinduizmie, dżinizmie i buddyzmie. Swastyka prawostronna jest powszechnie uznawana za symbol Słońca, imitując ruchem swych ramion drogę, jaką ono pokonuje. Swastyka lewostronna, poprawnie zwana sauvastika, jest symbolem nocy, straszliwej bogini Kali i praktyk magicznych.

Swastyka to symboliczny i ornamentalny znak w postaci równoramiennego krzyża o ramionach zagiętych pod kątem prostym w tym samym kierunku. Jako symbol pomyślności i szczęścia była szeroko rozpowszechniona w starożytnym i we współczesnym świecie. Słowo swastyka wywodzi się z sanskrytu (svastikah) i oznacza "wiodący do pomyślności". Możemy je podzielić na dwie części: SU- (dobry, dobrze) i -ASTIKAH (być, będąc). Zarówno swastyki o ramionach zagiętych w prawą, jak i w lewą stronę używane były w Indiach.

Prawdopodobnie ze względu na swój prosty kształt, swastyka używana była całkowicie niezależnie przez różne społeczności w różnych rejonach świata. Jedno z najstarszych malowideł przedstawiających swastykę pochodzi z okresu paleolitu, co sugeruje, iż powstało co najmniej 10 000 lat temu. W tradycji chińskiej, symbol swastyki i jej znaczenie pomyślności, pojawił się około 2 000 lat temu wraz ze sprowadzeniem Buddyzmu z Indii do Chin. W języku chińskim znak ten wymawia się "łan" (w dialekcie mandaryńskim). Przy czym uważa się go również za odpowiednik innej litery chińskiej z tą samą wymową, która oznacza: "dziesięć tysięcy", "duża liczba" lub "wszystko".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dzięki Ratomirze, są pewne tematy które jak widać trzeba często przypominać bo jest grono "płasko-myślących" ludzi, którzy wiedzę opierają o medialne przekazy coraz gorszych dziennikarzy w TV...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drugi art o podobnej tematyce: link

.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2009 20:35

Stronę o "kamieniu Karłowicza" zrobił też muzyk polskiego pochodzenia, miłośnik twórczości M. Karłowicza, który co roku odwiedza Tatry. Umieścił on na niej wyjaśnienie dotyczące znaku widniejącego na kamieniu i zamieścił też swoją petycje.
link do strony:
http://karlowicz.free.fr/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Art na powyzszy temat w calosci tutaj: http://www.polskieradio.pl/historia/wiadomosci/artykul116082.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy popularnym szlaku prowadzącym z Hali Gąsienicowej nad Czarny Staw Gąsienicowy stoi głaz upamiętniający śmierć wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza. Pod napisem informującym, że sto lat temu w tym miejscu zginął kompozytor znajduje się również symbol swastyki. I wielu turystów pyta co wspólnego Karłowicz miał z faszyzmem. Stąd i petycja Stowarzyszenia Artystów Polskich do parku aby obok głazu ustawić tablicę wyjaśniającą zagadkę wyrytego symbolu.

PETYCJA: http://www.petycje.pl/3898

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiecej: http://groups.google.com/group/rodzima-wiara-slowian/t/bcb01cbe1817e95e?hl=pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.