Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12241 miejsce

Ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. Nowe połaczenie z Czechami

Po trwającym ponad rok remoncie, na trasę ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Harrachova wyruszyły pociągi pasażerskie. Polska zyskała nowe kolejowe połączenie z Czechami, a turyści nowe możliwości zwiedzania i podziwiania Gór Izerskich.

Szklarska Poręba Jakuszyce. Najwyżej położony przystanek kolejowy w Polsce. / Fot. Marek SokółRegularny ruch pociągów na tej pięknej trasie zawieszono zaraz po wojnie w 1945 roku, natomiast przywrócono 3 lipca 2010 roku, co stało się uwieńczeniem wielu lat starań miłośników kolei, potem zaś władz regionalnych. Jak już pisałem wcześniej w serwisie Wiadomości24.pl województwo dolnośląskie przejęło w 2007 roku linię kolejową od spółki PKP PLK, a w 2009 roku rozpoczął się remont, dzięki któremu można już korzystać z pociągów na tej trasie. Sama linia jest bardzo urokliwa. Prowadzi wzdłuż pięknego potoku, przecina trasę Biegu Piastów. Z okien pociągu można nawet zobaczyć skocznię narciarską w Harrachovie i przejechać przez most kolejowy znajdujący się 28 metrów nad ziemią (ale tylko jadąc dalej do Korenova). Pociągi zatrzymują się także na najwyżej położonym przystanku kolejowym w Polsce: Szklarskiej Porębie Jakuszyce (prawie 900 m.n.p.m.). Przystanek w Szklarskiej Porębie Jakuszycach znajduje się wyżej od stacji w Zakopanem.

Aktualny rozkład jazdy i ceny można znaleźć tu: przewozyregionalne.pl

Szklarska Poręba Górna. Szynobus przygotowany na inauguracyjny przejazd do Czech. / Fot. Marek Sokół2 lipca 2010 roku miało miejsce uroczyste otwarcie linii kolejowej i przejazd pociągu specjalnego na trasie Szklarska Poręba Górna - Korenov, gdyż docelowo składy mają kursować właśnie do tej miejscowości, a w dalekiej przyszłości do Liberca. Punktualnie o godzinie 13.00 autobus szynowy SA134-005 zabrał w inauguracyjny przejazd zaproszonych gości, a także mieszkańców i turystów, którzy byli na dworcu. Udział w przejeździe brali między innymi przedstawiciele kolei czeskich, Przewozów Regionalnych, władz województwa dolnośląskiego, parlamentarzyści z Czech i Polski. Należy mieć nadzieję, że pociągi kursujące ze Szklarskiej Poręby do Harrachova a dalej do Korenova, staną się ważną atrakcją turystyczną w regionie.

Źródła:
przewozyregionalne.pl,
materiały otrzymane podczas przejazdu pociągiem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

dhakwmjiu
  • dhakwmjiu
  • 22.03.2011 02:01

gGItyt <a href="http://vbzzyjaroumd.com/">vbzzyjaroumd</a>, [url=http://xtuoebvdgytm.com/]xtuoebvdgytm[/url], [link=http://ewsionertgrx.com/]ewsionertgrx[/link], http://yetnakghvgue.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo starałem się, aby zdjęcia były ładne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy mnie fakt, że reaktywuje się połączenia kolejowe, które oprócz walorów czysto użytecznych są bardzo atrakcyjne turystycznie. P.S Bardzo fajne 2 zdjęcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie mogłem pojechać tym pierwszym kursem... :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo dobra wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydatna informacja :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.