Facebook Google+ Twitter

"Ze Sztuką w szpitalu" w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Mrozowie

Wykorzystanie wiedzy na temat wpływu kolorów na psychikę, ma ogromne znaczenie w leczeniu i ćwiczeniu koncentracji. Cykl multimedialnych wykładów realizowanych przez OKiS we Wrocławiu, skierowany jest do podopiecznych domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-wychowawczych i leczniczych.

 / Fot. Fot. Agnieszka Prusak CybulskaZakład Opiekuńczo - Leczniczy w Mrozowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek był kolejną placówką, w której zrealizowano wykład pt. "Ze Sztuką w szpitalu". Spotkania prowadzone są przez dział edukacji kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i zostały objęte patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Zakład zajmuje się całodobową opieką i leczeniem osób, które nie wymagają hospitalizacji, wykazują jednak brak możliwości samodzielnego funkcjonowania i wymagają stałego nadzoru lekarskiego oraz profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. Osoby te szczególnie mocno przeżywają izolację od bliskich.

W trosce o zdrowie i odzyskiwanie równowagi w sferze fizycznej i psychicznej, coraz więcej szpitali, ośrodków i zakładów opieki społecznej zatrudnia psychologów.

Warsztaty terapii zajęciowej oraz inne formy aktywności, mają nie tylko wypełnić czas przebywania w ośrodku. Chorzy odczuwają potrzebę wyrażania uczuć i wrażeń, pragną dzielić się wewnętrznymi rozterkami i doznaniami.

Pokonywanie barier komunikacyjnych jest przełamywane przez obcowanie ze sztuką, która przemawia językiem zrozumiałym dla większości ludzi, bez względu na ich pochodzenie, wiek i wykształcenie.

Wykorzystanie sztuki "operującej" wieloma językami: mową ciała, przestrzeni, koloru i dźwięku, pozwala na efektywny kontakt z chorymi.

Prezentacja w Mrozowie dorobku impresjonizmu w sztukach plastycznych, spotkała się z dużym zainteresowaniem pensjonariuszy. Pokaz w połączeniu z pejzażem dorobku takich artystów jak: Claude Monet, Auguste Renoir i Edgar Degas, wyzwoliło w słuchaczach żywe reakcje.

Uśmiech na twarzach pensjonariuszy, był wspaniałym podziękowaniem dla realizatorów tego przedsięwzięcia. Siostra Franciszka - współorganizator wykładu - z satysfakcją wypowiadała się o projekcie i cieszyła się na kolejne spotkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.