Facebook Google+ Twitter

Ze wzgórza Machu Picchu Inkowie obserwowali niebo

Peruwiańscy i polscy archeolodzy odkryli obserwatorium astronomiczne w Machu Picchu. Obiekt nie był dotąd znany, znaleziono go w niedostępnej części Parku Narodowego w okolicach słynnego miasta Inków.

Machu Picchu w Peru / Fot. Wikimedia Commons/Allard SchmidtObserwatorium astronomiczne odkryte w Peru jest zrobione z doskonale obrobionych kamieni. W niedostępnej części Parku Narodowego Machu Picchu namierzył je dyrektor, antropolog Fernando Astete Victo. Do wspólnych badań zaproszono również polską ekipę archeologów. Jak donosi PAP, o odkryciu poinformował prof. Mariusz Ziółkowski, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego.

"Mimo trudności terenowych udało się wykonać laserowe skany 3D, które posłużyły do sporządzenia precyzyjnego modelu tego niezwykłego zespołu. Wyniki wstępnej analizy wskazują, że mamy do czynienia z urządzeniem używanym prawdopodobnie przez wąską grupę inkaskich kapłanów-astronomów do precyzyjnych obserwacji pozycji ciał niebieskich na horyzoncie, na tle wyróżniających się szczytów góry Yanantin" – wyjaśnił prof. Ziółkowski w informacji dla PAP.

Więcej na temat wyników prac archeologów dowiemy się w pierwszym tygodniu września, mają one wtedy zostać zaprezentowane na międzynarodowej konferencji w Atenach. Polscy archeolodzy prowadzą badania w Peru od 2008 roku. Wykopaliska odbywają się w ramach porozumienia Uniwersytetu Warszawskiego z delegaturą Ministerstwa Kultury Peru.

Zagadkowe miasto słońca


Machu Picchu nadal pozostaje tajemnicą dla świata. Zabytek jest zaliczany do jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, kiedyś był osadą Inków. Miasto zostało zbudowane w XV wieku i pełniło głównie funkcje ceremonialne, ponieważ Inkowie wierzyli, że ich przodkiem było słońce. Wzgórza są pokryte tarasami uprawnymi, które mogły zapewnić wyżywienie dla całej społeczności. Sto lat po powstaniu osada została nagle opuszczona. Dlaczego, tego nie wiadomo do dziś.

Zabytkowe miasto zostało oficjalnie odkryte w 1911r. przez amerykańskiego uczonego Hirama Binghama. Jednak od kilkudziesięciu lat Machu Picchu wciąż kryje w sobie wiele sekretów. Odkrywca miejsca był przekonany, że znalazł ostatnią stolicę Inków, czyli Vilcabamby, co okazało się fałszywym tropem. Inna hipoteza mówi, że osada była świątynią Dziewic Słońca, z powodu odkrycia dużej ilości kobiecych szkieletów w tym miejscu. Istnieje również teoria, że wzgórze pełniło funkcję obserwatorium astronomicznego, o czym ma świadczyć postawiony w centrum osady kamień Intihuatana, który podczas równonocy nie rzuca cienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.