Facebook Google+ Twitter

Żeby cierpienie uczyło mądrości

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-05 12:37

W wielkiej politycznej grze, materiałem doświadczalnym, zawsze są biedni zwykli ludzie. Na ich grzbiecie, sprytni politycy, jadą wesołą czeredą do władzy i czerpią z niej całymi garściami.


Kiedyś było hasło: „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Potem pojawiła się jego skrócona i odmieniona wersja: „By żyło się lepiej”. Dawniej nie żyło się dostatniej, a teraz - nie żyje się lepiej. Przy czym dawniej – Polska rosła w oczach, czyli w siłę. Budowano nowe domy i całe wielkie osiedla. Budowano szkoły, fabryki, huty. Ludzie mieli pracę i mieszkania. Dawniej – podobnie jak teraz – Polska brała kredyty i przez długie lata, trzeba było je spłacać. Za pieniądze kapitalistów, Polska budowała się i unowocześniała. Teraz za podobne kredyty, Polska ma budować swoją przyszłość. I buduje, choć koszty budowy są ogromne a wyrzeczenia również.

W wielkiej politycznej grze, materiałem doświadczalnym, zawsze są biedni zwykli ludzie. Na ich grzbiecie, sprytni politycy, jadą wesołą czeredą do władzy i czerpią z niej całymi garściami. A szara biedota, żyjąca z ciężkiej pracy i wyrzeczeń, nie ma od nich nic więcej, prócz umizgów, uśmiechów, obłędnych obietnic i koniecznych wyrzeczeń. Oni zaciągają długi na wydatki bez pokrycia, a my musimy wierzyć, że tak być musi. W ten sposób, dzisiejsze długi przerastają dość znacznie dawniejsze, a są uzasadnione prognozy, że dalsze kredyty będą nieodzowne. Póki co mamy do spłacenia ponad 780 mld zł. Tak, więc dług Polski, rośnie w kosmicznym tempie i będzie rósł nadal. Ile pokoleń będzie go spłacać?... Aż strach myśleć, ile nasz naród, musi wycierpieć. Rozbiory, wojny, okupacja niemiecka, odbudowa powojenna i budowa wolnej Polski…
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.