Facebook Google+ Twitter

Żeby dać świadectwo prawdzie, żeby ocalić pamięć

W miniony wtorek - 13 kwietnia 2010 w Łodzi odbyły się obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, dokonanej na Polakach w 1940 roku przez Sowietów.

O godzinie 11.50 nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy "Zbrodnia Katyńska" w Pasażu Schillera (ekspozycja do 29 kwietnia). Następnie o godzinie 12 wyruszył z pasażu Marsz Pamięci. Łodzianie przeszli trasą Pasaż Schillera - ul. Piotrkowska - al. Mickiewicza - plac Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po dojściu na miejsce, na placu przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, mieszczącym się przy ul. Łąkowej, zebrały się poczty sztandarowe. O godzinie 13 rozpoczęła się msza w intencji ofiar pomordowanych w Katyniu, Twerze (d. Kalininie), Charkowie i innych miejscach na Wschodzie. Celebrował ją Metropolita Łódzki - Jego Ekscelencja ks. abp. Władysław Ziółek. W samej świątyni zgromadziła się jedynie część zebranych, było jednak na tyle duszno, że w ciągu zaledwie pięciu minut od 13.07 do 13.11, wyprowadzono z kościoła trzy osoby - jedną starszą kobietę oraz dwójkę młodych - chłopca i dziewczynę. Chłopca na noszach wyniosło pogotowie ratunkowe, które wezwane przez jednego z uczestników uroczystości, szczęśliwie przybyło na czas. Chwilę później do kościoła weszła TVP..

Na obchody rocznicy katyńskiej przybyło mnóstwo młodzieży - szkolnej i uniwersyteckiej oraz różnej maści organizacji. Udział wzięły rozliczne reprezentacje: policji, straży miejskiej, organizacja społeczno-wychowawcza "Strzelec", gimnazjum nr. 2, publiczne gimnazja nr. 16, 41 i 44, licea nr: 1, 4, 28, 34 i 35, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Gmina Żydowska, Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi, Francuskie Zgromadzenie Błogosławionego o.de Foucault. Organizatorami uroczystości, były Stowarzyszenie "Rodzina Katyńska" z Łodzi, Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939" z Łodzi, Łódzka Rada Wojewódzka Sybiraków oraz łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Większość związków i organizacji, wystawiła swoje poczty sztandarowe.

W trakcie mszy metropolita łódzki - abp. Ziółek, zwrócił uwagę na konieczność dotarcia do prawdy, mówiąc: Dziś w wielu wypadkach lepiej nie powiedzieć prawdy. Tymczasem właśnie bardzo potrzebnym lekarstwem na odnalezienie sensu życia jest prawda (…) Prawdy można poszukiwać i można ją utracić. Co można zrobić z prawdą w świecie pełnym kłamstwa? Czy prawda ważniejsza jest od szczęścia? Czy można być szczęśliwym bez prawdy? Taką refleksją (…) otwarcie chciał się podzielić prezydent Lech Kaczyński. Arcybiskup podkreślił jak ważne jest dla narodu polskiego, (…) żeby dać świadectwo prawdzie, żeby ocalić pamięć (…), żeby najlepiej jak potrafimy (…) kochać swój Naród i swoją Ojczyznę (…) Wyraził jednocześnie pragnienie i nadzieję, żebyśmy właśnie jako Naród, (…) potrafili docenić ofiary poniesione w katastrofie pod Smoleńskiem, które powiększając liczbę pochowanych w Katyniu, wołają o naszą narodową wspólnotę, o uświadomienie sobie jak wielką wartością jest Polska (…) i jak ważna jest prawda. Jego Ekscelencja przypomniał wszystkim wiernym i rodakom, że jako Naród (…) musimy być jednego ducha i jednego serca. Prosił Boga o wsparcie dla Polski i Polaków, mówiąc Niech Bóg da nam potrzebną siłę, abyśmy w tym akcie jedności zostali dłużej. Na bardzo długo. Na zawsze. Amen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.