Facebook Google+ Twitter

Żeby przestrzeń publiczna była naprawdę publiczna

O polskiej przestrzeni publicznej, zupełnie nieprzystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, o planowanych zmianach i o nastawieniu Polaków do tych zmian - rozmawiam z posłem PO, Sławomirem Piechotą.

Posłowie PO Ewa Kopacz (P), Zbigniew Chlebowski (L), Sławomir Piechota (C) / Fot. PAP Bartłomiej ZborowskiPanie pośle, ostatnio organizowanych jest coraz więcej akcji, mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce [np. akcja Rzecznika Praw Obywatelskich "Dostosowujemy lokale wyborcze" - przyp. aut.]. A jak postępują prace w Sejmie?
- Nadal trwają prace nad ustawą antydyskryminacyjną. Obecnie analizujemy projekt przygotowany przez profesora Huberta Izdebskiego. Głównym założeniem jest uczynienie przestrzeni życia publicznego naprawdę dostępną dla osób niepełnosprawnych. Chcemy, by zostały uchwalone zmiany, które realnie poprawią funkcjonujący system.

O zmianach w jakich dziedzinach życia Pan mówi?
- Niemal we wszystkich, poczynając od dostosowywania lokali użyteczności publicznej dla osób poruszających się na wózkach, przez zlikwidowanie barier w transporcie miejskim, na aptekach i szkołach kończąc.

Proszę zatem powiedzieć, na jakiego rodzaju ułatwienia będą mogli liczyć niepełnosprawni.
- Na pewno na początek najważniejsze jest to, żeby nowopowstające budynki były dobrze i mądrze projektowane.

Jak to? Przecież nowelizacja ustawy z 2007 roku mówi, że każdy nowo budowany lokal musi mieć udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- To tylko teoria. Tak naprawdę, wciąż funkcjonuje ustawa z roku 1995, która nie precyzuje, co to znaczy, że lokal ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym mamy do czynienia z absurdalnymi sytuacjami, jak np. w przypadku budynku Polskiej Akademii Nauk. Przy przebudowie uwzględniono wprawdzie zalecenia ustawy, w środku znajdują się specjalne podjazdy dla osób na wózkach. Niemniej, próg przed budynkiem jest tak wysoki, że osoba na wózku nie poradzi sobie sama z wjazdem.

A nie można spróbować egzekwować respektowania obowiązujących przepisów?
- Dzisiejsze możliwości są niewystarczające. Dlatego chcemy zmian, które realnie poprawią sytuację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że na ten temat rozmawia się z posłami. W Polsce naprawdę wciąż jest wiele do zrobienia. Zdecydowanie plus dla Autorki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.