Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9537 miejsce

Zegar ewolucji. Dlaczego wyginęły dinozaury?

Chyba każdy słyszał o dinozaurach. Wielkie, przerażające gady, pojawiające się w różnych produkcjach filmowych. A czym tak naprawdę były dinozaury i dlaczego wyginęły?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Herrerasaurus_Skull_FMNH.JPGMianem dinozaurów określa się gady o czterech kończynach (zwykle krótszych przednich i dłuższych tylnych) zakończonych pazurami. Posiadały one ogony, a niektóre z nich nawet skrzydła. Miały wiele cech niespotykanych u innych zwierząt, np. przekształcenie nóg usprawniające bieg. Posiadały lepszy mózg, większe zdolności przetrwania i wydajniejsze serce złożone z dwóch komór i dwóch przedsionków. Składały one jaja pokryte twardymi skorupkami, o budowie podobnej do ptasiej. Ich ciała pokrywała łuskowata skóra.

Różnice między "jaszczurami" były bardzo duże. Jedne były wielkości kota czy kury, a inne potężne niczym wieloryby. Byli wśród nich przebiegli drapieżcy i łagodni roślinożercy. Brachiozaury, dipoloki, kompsoguaty, ceratozaury i wiele innych gatunków dinozaurów spacerowało po naszej planecie w okresie jurajskim, kiedy to na Ziemi panował gorący, wilgotny klimat, a wokół rozpościerały się ogromne obszary leśne porośnięte bogatą roślinnością.

Te fascynujące stworzenia sprzed milionów lat wciąż pozostają dla nas tajemnicą. Zresztą tak samo niezwykła jak one same jest zagadka ich wyginięcia. Głównym źródłem informacji o dinozaurach są skamieniałości. Jednak chyba każdy przyzna, że, mimo wszystko, bardzo trudno jest zbadać coś, co miało miejsce 65 milionów lat temu. Do tej pory pojawiło się wiele teorii mających rozwikłać tą zagadkę. Niektóre z nich są sprzeczne, a wręcz można by rzec bardziej nadają się na bajkę niż na hipotezę naukową.

Według niektórych teorii wyginęły one na skutek śmiertelnej nudy, utopiły się we własnych odchodach, wytępili je kosmici, zabili je ludzie pierwotni (choć powszechnie wiadomo, że ludzie pojawili się dopiero po wyginięciu dinozaurów), a nawet popełniły samobójstwo! Istnieje około stu różnych hipotez. Zaczynając od przybycia Marsjan na Ziemię i bestialskiego zamordowania jej "mieszkańców", a kończąc na śmiertelnej biegunce, na którą zachorowały stworzenia.

Oczywiście można też przytoczyć wiele bardziej prawdopodobnych tez. Mogły one zginąć z powodu wzmożonej aktywności wulkanów, przez którą do atmosfery były wydzielane wielkie ilości dwutlenku węgla. Spowodowało to powstanie "efektu cieplarnianego" i znaczny wzrost temperatury, z czym gady nie mogły sobie poradzić. Przyczyną wymierania dinozaurów mogły być też przemiany geologiczne: rozchodzenie się kontynentów, podnoszenie poziomów mórz i oceanów. W tych warunkach gady nie mogły się dalej rozwijać.

Winą za ich śmierć obarcza się również rozwój współczesnej szaty roślinnej (pojawienie się drzew i krzewów), która była niedostępna dla roślinożerców, nie mogły one strawić twardej tkanki. Oczywiście wymieranie dinozaurów roślinożernych wywołało śmierć dinozaurów mięsożernych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ten temat od zawsze mnie interesował.
Ciekawy artykuł, bardzo.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł :). 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.