Facebook Google+ Twitter

Zegar zagłady odlicza czas do wojny atomowej

Cywilizacja ziemska zbliża się do swojego końca - to zdanie grupy naukowców, opiekujących się tzw. zegarem zagłady. Urządzenie to symbolicznie odlicza czas, jaki dzieli ludzkość od zagłady wywołanej konfliktem nuklearnym.

Zegar zagłady, czyli "Doomsday clock" / Fot. EPA/MATTHEW CAVANAUGHJak podaje program 1 Polskiego Radia, w 2010 roku zegar nastawiono na sześć minut przed dwunastą. Eksperci z wydawanego w Stanach Zjednoczonych Biuletynu Naukowców Atomowych zadecydowali, że sytuacja na świecie pogorszyła się i postanowili posunąć zegar o minutę do przodu.

Historia zegara sięga 1947 roku, kiedy to w czasach "zimnej wojny" został nastawiony siedem minut przed dwunastą. Potem, w różnych okresach, był on przesuwany do przodu bądź do tyłu - zależnie od prawdopodobieństwa zagrożenia konfliktem atomowym.

Obecnie oceniono, że jak nigdy dotąd w historii człowiek utracił kontrolę nad zasobami materiałów potrzebnych do wytworzenia broni jądrowej. Dotyczy to zarówno państw takich jak Korea Płn, Iran, jak i Stany Zjednoczone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 14.01.2012 22:58

Do zagłady ludzi na ziemi nie potrzeba konfliktu nuklearnego. Myślę, że to my sami się unicestwimy poprzez genialne wynalazki, które jak oceniam prowadzą nas do samozniszczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Isabello, człowiek rzeczywiście ma strasznie wybiórczą pamięć. Bez przepowiedni jasnowidzów i proroków można stwierdzić, że zagłada tej cywilizacji nastąpi, bo mówi o tym szeroko pojęta nasza wiedza. Ludzkości, to chyba nie... Zawsze ktoś tam przeżyje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo w tym prawdy, pomimo ub. rocznej tragedii Fokushimy ludzie zapominają szybko co niesie w sobie siła energii jądrowej. Nawet w przepowiedniach świata mówi się o tym otwarcie, że będzie zagłada ludzkości... czy w tym roku ... to jeszcze nie wiadomo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.