Facebook Google+ Twitter

Zegary na skrzyżowaniach?

Już niedługo obok sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach mogą zawisnąć zegary. Ministerstwo Infrastruktury rozważa wprowadzenie urządzeń odmierzających czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach z czerwonego na zielone i odwrotnie.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:OL_-_skrzyżowanie.jpgEksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego zacierają ręce. Taka innowacja znacznie usprawniła by ruch samochodów w polskich miastach. Zegary przy skrzyżowaniach znacznie poprawiły by bezpieczeństwo. Dzięki nim zarówno kierowcy jak i piesi będą wiedzieli co do sekundy, kiedy nastąpi zmiana świateł. Pozwoli to na właściwą ocenę sytuacji oraz upłynni ruch, powiedział Ryszard Fonżychowski ze stowarzyszenia "Droga i Bezpieczeństwo". Takie rozwiązanie sprawdziło się już w wielu europejskich krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii czy Danii.

Urządzenia pojawiły się już przy kilku ruchliwych skrzyżowaniach w polskich miastach, m.in. w Zielonej Górze, Opolu i Toruniu. Samorządy zamontowały je jeszcze przed wydaniem decyzji ministerialnych urzędników i ewentualnych nowych przepisów. Ministerstwo Infrastruktury ma wątpliwości czy wiszą tam legalnie. Na razie nie reaguje, ponieważ resort nie ma takich uprawnień. Lokalni zarządcy drogi zegary montują na własną odpowiedzialność.

Co do prawidłowego funkcjonowania zegarów obawy ma policja. Marek Konkolewski (z wydziału ruchu drogowego Komendy Głównej Policji) twierdzi, że mogą okazać się niebezpieczne. Uważa, że kierowcy bardziej skupią uwagę na zegarach, aniżeli nad tym co dzieje się na drodze.

Wątpliwości mają rozwiać testy przeprowadzone już w tym roku. Resort zapowiedział ministerialny program pilotażowy. Mikołaj Karpiński (rzecznik Ministerstwa Infrastruktury) potwierdza, że ku końcowi maja się prace nad odpowiednimi rozporządzeniami. To od wyników testów uzależniony jest potencjalny sukces zegarów. Jeśli to nastąpi rząd prawdopodobnie uzna urządzenia za znak obowiązujący i wpisze je do prawa drogowego.

Źródła:
Radio Tok Fm 10/03/2010
gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.