Facebook Google+ Twitter

Żeglarskie śpiewanie nad Kamienną

Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem bez dostępu do morza, co nie przeszkadza tutejszemu Miejskiemu Centrum Kultury w organizowaniu corocznych Spotkań Szantowych. W sobotę, 28 kwietnia 2012 roku odbyły się one już po raz czwarty.

Na scenie laureaci z ubiegłego roku: "Old Marinners" ze Skarżyska - Kamiennej. / Fot. Krzysztof KrzakOstrowieckie Spotkania Szantowe mają dwojaki charakter. W pierwszej części odbywa się konkurs wykonawców grających i śpiewających muzykę wilków morskich, a w drugiej popisy laureatów poprzednich edycji OSS i zaproszonych gwiazd. W tym roku do zmagań konkursowych zgłosiły dwa zespoły: "Młode Wyjce" i "Shantażyści", duet Katarzyna Kapka i Kamil Molik oraz soliści: Wiktor Pacan występujący jako Pan Wik, Olga Kozera, Katarzyna Czarnecka, Aleksandra Gorczyca i Bartosz Błach. Niektórzy, z różnych względów, wycofali się z konkursu. Ich występy na scenie Klubu Muzycznego "Perspektywy" zapowiadał Norbert Zięba, a oceniało doświadczone jury w składzie: Klaudia Fałdrowicz (dziennikarka), Sławomir Bielan, członek folkowo-szantowego zespołu "Drake" z Częstochowy oraz Radosław Wójtowicz, lider ostrowieckiej grupy "Pod Wiatr".

"Młode Wyjce" z Warszawy też otrzymały I nagrodę. / Fot. Krzysztof KrzakI nagrodę (700 złotych) jury przyznało ex-aequo duetowi "Młode Wyjce" w składzie: Jacek Kiljańczyk i Artur Głowacki z Warszawy i Bartoszowi Błachowi z Częstochowy. Wydaje się, że to bardzo trafiony wybór, bo laureaci grają bardzo interesująca odmianę szant z elementami rocka, bluesa i piosenki literackiej. II miejsce (i 400 zł) zdobyła Aleksandra Gorczyca, a III (300 zł) - dziewięcioletnia Olga Kozera (obydwie reprezentowały Radom).

Laureat I nagrody (ex - aequo) - Bartosz Błach z Częstochowy. / Fot. Krzysztof KrzakW trakcie obrad jurorów na scenie pojawili się zdobywcy głównej nagrody ubiegłorocznych Ostrowieckich Spotkań Szantowych, czyli zespół "Old Marinners" ze Skarżyska-Kamiennej. Skarżyscy muzycy grają wspólnie od 2008 roku, najczęściej w składzie: Artur Rurarz, Grzegorz Ziętkowski, Magdalena Bolechowska i Martyna Mik.

Po koncercie laureatów IV Ostrowieckich Spotkań Szantowych "Perspektywami" zawładnął zespół "Pod Wiatr", który z MCK współorganizuje tę imprezę. Podczas recitalu muzycy z Ostrowca Świętokrzyskiego (Małgorzata Wilczyńska, Radosław Wójtowicz, Grzegorz Mazur, Piotr Wisowski i Marcin Taćkiewicz) zaśpiewali i zagrali piosenki ze swojej płyty "Pod deckiem i na decku" wydanej w ubiegłym roku oraz wyróżnioną II nagrodą na XXXVII OSPPT "YAPA 2012" w Łodzi piosenkę "Za górą, za wodą".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dostęp do morza, nie jest przeszkodą w spotkaniach szantowych. Brawo!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.