Facebook Google+ Twitter

Żeglarskie święto Gdyni coraz bliżej

Dokładnie trzy miesiące pozostały do rozpoczęcia czwartego w historii Zlotu Żaglowców w Gdyni. Tegoroczne spotkanie "białych ptaków" otworzy kolejne regaty The Tall Ships' Races.

Logo Zlotu Żaglowców w Gdyni / Fot. Sail Training InternationalPrzygotowania do Zlotu, który odbędzie się w dniach 2-5 lipca, z każdym dniem nabierają coraz większego rozpędu. Codziennie podejmowane są liczne decyzje organizacyjne, dokonywane są trudne wybory. Wszystko po to, by perfekcyjnie przygotowane tegoroczne otwarcie regat, przebiło dotychczasowe żeglarskie imprezy i idealnie wpasowało się w ideę Gdyni, jako stolicy nadbałtyckiego żeglarstwa i światowej kultury. Gdynia świadoma jest niezwykłej szansy, jaką daje miastu portowemu impreza tej rangi.

Do dnia dzisiejszego opracowano już ramowy plan Zlotu (wiadomo już, iż oficjalne otwarcie nastąpi 2 lipca o godz. 14), rozpoczęto modernizację portu, wybrano dostawcę usług gastronomicznych, oraz firmę, która zrealizuje zamówienie na pamiątki i upominki reklamowe (konkurs rozstrzygnięto dwa dni temu). Kampania reklamowa powoli trafia do mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich (patronat medialny objęły już m.in. magazyny "Żagle" i "Nasze Morze"). Podczas wizyty delegacji z organizacji porzewodniczącej regatom - Sail Training International (STI), która miała miejsce pod koniec lutego, Peter Newell - dyrektor The Tall Ships' Races powiedział:

"To, co tutaj zobaczyliśmy, daje nam pewność, że Gdynia, która jak mało które miasto doświadczona jest w organizacji wielkich zlotów żaglowców, będzie wzorowo przygotowana na lipcowe przyjęcie naszej floty."

Żaglowce przepięknie wpisują się w krajobraz miast portowych. / Fot. Anna KorzonDo dziś, do godziny 7.30, zgłosiło się równo 100 jednostek różnych klas, które wezmą udział w bałtyckich regatach na trasie Gdynia - St. Petersburg - Turku - Kłajpeda. 92 żaglowce zawitają do Gdyni, w tym 22 jednostki klasy A (powyżej 40 m długości). Największym żaglowcem szkolnym, który zacumuje u gdyńskich nabrzeży, będzie rosyjski Sedov. Ten 89-letni bark* ma 108,7 m długości, 4 maszty i pomieścić może na pokładzie 320 osób. Zaraz za nim, w rankingu plasują się "skrzydlate" bliźniaki - fregaty** MIR (Rosja) i Dar Młodzieży (Polska). Oba mierzą 94,8 m długości. Prócz trzech olbrzymów, w gdyńskim porcie nie zabraknie lubianych w Polsce żaglowców: Alexander von Humboldt (Niemcy), Christian Radich (Norwegia) i Lord Nelson (Wielka Brytania). Do chwili obecnej Polska wystawiła do tegorocznego wyścigu 16 jednostek, w tym 4 klasy A (Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, Kapitan Głowacki i Pogoria).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

czterech rzeczy potrzebuje moja żeglarska natura: zjeść dobrze, wyspać się dobrze, złocistego trunku się opić i poczuć wiatr we włosach żeglując na żaglówkach po wodach śródlądowych<czyt. po Mazurskich jeziorach.>

Impreza w Gdyni może być świetną okazją żeby poszerzyć horyzonty i popróbować sił na morzu. no i zobaczyć najpiękniejsze i największe łajby swiata.

JADĘ!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.