Facebook Google+ Twitter

Żegluga na Zatoce Gdańskiej bezpieczniejsza

Na dnie Zatoki Gdańskiej nadal odnajdywane są niebezpieczne pozostałości po wojnie. Nasze służby systematycznie oczyszczają Zatokę z niewybuchów. Na torze wodnym do portu w Gdyni usunięto torpedę.

Bałtyku i nasza Zatoka Gdańska nadal kryje wiele niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów. Są to pozostałych po minionych  / Fot. G. Waletko (MW RP)wojnach światowych. Okręty i specjalistyczne jednostki Marynarki Wojennej RP systematycznie prowadzą operacje ich neutralizacji. Nasi marynarze oczyszczają także akweny innych państw. Już informowaliśmy, że pod koniec sierpnia niszczyciel min ORP „Flaming” uczestniczył w tego typu operacji „Open Spirit 2013”, przeprowadzonej u wybrzeży Litwy. Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO. W styczniu 2013 roku polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” po raz drugi w historii stanął na czele Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG1 znanym jako „Tarcza Przeciwminowa” NATO. Na początku roku w składzie SNMCMG1 operował również polski niszczyciel min ORP „Czajka”.

Niedawno zlokalizowano niewybuchy zalegające na dnie toru podejściowego do portu w Gdyni. Znajdowały się one na głębokości 30 metrów w odległości około 5 mil morskich od linii brzegu. Podczas identyfikacji znaleziska przy pomocy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego typu „Ukwiał”, okazało się, że odnaleziono niemieckie torpedy z czasów II wojny światowej.

Do operacji unieszkodliwienia niewybuchów została wyznaczona załoga niszczyciela min ORP „Flaming” oraz Grupa Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców. Nurkowie saperzy zamocowali ładunki wybuchowe służące do zniszczenia niebezpiecznych obiektów. Następnie nastąpiła detonacja niewypałów. Po wszystkim przeprowadzono wizje lokalną w celu potwierdzenia neutralizacji niewybuchów.

Obejrzyj film z październikowej akcji morskich saperów:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.