Facebook Google+ Twitter

Żegnaj ACTA. Parlament Europejski odrzucił umowę

Parlament Europejski nie wyraził zgody na podpisanie przez Unię Europejską umowy w sprawie zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA). Przepisy tej umowy nie mogą zatem obowiązywać na terytorium UE. To pierwszy przypadek, kiedy Parlament Europejski wykorzystuje swoje uprawnienia zapisane w Traktacie z Lizbony do odrzucenia międzynarodowej umowy handlowej.

Głosowanie w sprawie ACTA / Fot. European Parliament"Jestem bardzo zadowolony, że Parlament przychylił się do mojej opinii, w której zalecałem odrzucenie porozumienia", powiedział odpowiedzialny za parlamentarne prace nad ACTA, brytyjski deputowany David Martin (S&D, UK). Powtórzył formułowane wcześniej wielokrotnie zastrzeżenia, że umowa ta zawiera wiele niejednoznacznych zapisów, które mogą być rozmaicie interpretowane.

Tu znajdziesz wszystko na temat ACTA"Kiedy idziesz za głosem zwykłych ludzi, mówią, że jesteś populistą, a kiedy ulegasz lobby przemysłowemu, mówią, że zachowujesz się odpowiedzialnie", stwierdził Martin. Podkreślił jednak, że należy szukać innych sposobów ochrony praw własności, które stanowią "naturalne bogactwo europejskiej gospodarki".

Porozumienie odrzucono stosunkiem głosów 39 za, 478 przeciw, przy 165 głosach wstrzymujących się. Główny orędownik porozumienia ACTA z grupy politycznej Europejskiej Partii Ludowej, Christofer Fjellner (EPP, SE) przekonywał podczas debaty, aby odłożyć głosowanie do czasu stwierdzenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, czy ACTA jest zgodna z prawem europejskim.

Źródło: Parlament Europejski

Pełny tekst: Parlament odrzuca porozumienie ACTA

Fala demonstracji przeciw ACTA przelała się przez Polskę

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

kolos
  • kolos
  • 04.07.2012 22:11

Odrzucona?I krzyżyk na drogę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Jerzy Konopka - nie rozumiem... Przecież to, że ma owo odrzucenie na nas wpływ wynika z traktatu nie podobającego się Pana ulubieńcom, więc powinien Pan raczej pokazywać jak mało się nasze władze liczą, a nie cieszyć, że są podległe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Arkadiusz Gębka

Satysfakcja moja i z pewnością wielu osób jest ogromna że PE zadecydował o odrzuceniu tej ustawy.
Obecnie "jak na dłoni" widzimy brak wyczucia politycznego u Tuska, należy "kłuć' aż powstanie odcisk aby na przyszłość bolące miejsce przypominało że pochopne, idiotyczne decyzje mogą przynieść więcej strat niż pożytku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 04.07.2012 19:13

To nie jest ostateczne zamknięcie sprawy .Procedury toczą się dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jerzy Konopka

Czy Pana bardziej cieszy odrzucenie ACTA przez Brukselę, czy możliwość "ukłucia" Tuska tym odrzuceniem?...:)
Uprzejmie zwracam Panu uwagę na sformułowanie: "To pierwszy przypadek, kiedy Parlament Europejski wykorzystuje swoje uprawnienia zapisane w Traktacie z Lizbony do odrzucenia międzynarodowej umowy handlowej."
Polska za sprawą obstrukcjI Ś. P. Prezydenta najdłużej (obok Irlandii) ratyfikowała ten dokument...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, przeciw jednoznacznej woli społeczeństwa wyrażającej się masowymi protestami Tusk podpisał ACTA. Nie ma wątpliwości że Tuska jak całe zaplecze polityczne Platformy oraz zwolennicy tej partii są rzecznikami korporacji dążącymi do ograniczenia wolności.
Pod przykrywka "obrotu towarami podrabianymi" próbowano nałożyć kaganiec na wolność wypowiedzi w internecie i w życiu publicznym. Tusk podpisując umowę dążył aby przestrzeń medialna i internet znalazły się pod kontrolą aby można było za krytykę władzy wsadzać do więzienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 04.07.2012 18:20

No i bardzo dobrze ..... Gdyby nie protesty w Polsce ,to kto wie jak by było - Tusk przecież kazał podpisać ,nie czytając tej umowy - ot idiota z tego Tuska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.