Facebook Google+ Twitter

Żegnajcie ryzyka, witaj dywersyfikacjo!

O tym, że z inwestycjami wiąże się ryzyko wie chyba każdy. Ale czy wszyscy znamy ryzyka, które można w prosty sposób, bo jedynie za pomocą dywersyfikacji portfela, ograniczyć?

Ryzyko, które można ograniczyć przy pomocy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, nazywamy ryzykiem niesystemowym, inaczej wewnętrznym lub też specyficznym. / Fot. https://stocksnap.ioPłynne znaczy chodliwe
Ryzyko płynności oznacza najprościej prawdopodobieństwo wystąpienia trudności w sprzedaży posiadanych przez nas instrumentów finansowych. Papiery wartościowe są płynne wówczas, gdy ich zbycie jest proste i szybkie – gdy w każdej chwili możemy je sprzedać. Ryzyko płynności będzie niewielkie dla stosunkowo popularnych instrumentów finansowych. Zbycie np. akcji imiennych lub innych instrumentów, których obrót jest w jakiś sposób ograniczony, albo które nie odznaczają się zbyt dużą popularnością wśród inwestorów, może być kłopotliwe. Ryzyko to możemy ograniczyć przez utrzymywanie odpowiednio wysokich rezerw gotówki. Jeśli nie chcemy zamrażać naszego kapitału, możemy postarać się o możliwość szybkiego zaciągnięcia kredytu w razie potrzeby. Dosyć popularną formą zabezpieczenia jest też utrzymywanie płynnych instrumentów rynku kasowego lub też nabycie opcji sprzedaży na rynku terminowym.

Zrozumieć sektor
Inwestycje w określonego rodzaju spółkę wiążą się z ryzykiem sektorowym, a więc takim, które jest bezpośrednio wynika z charakteru, specyfiki, warunków oraz aktualnej sytuacji w branży naszego przedsiębiorstwa. Każdy sektor gospodarki jest inny i odmienne czynniki go determinują. Kluczową kwestią w działaniach mających na celu ograniczenie ryzyka sektorowego jest dokładne poznanie i zrozumienie przez inwestora branży, w którą chce zainwestować.

Krach kredytowy
Na rynku finansowym, tak jak i w życiu istnieje ryzyko związane z tym, że nasz dłużnik nie spłaci swego zobowiązania. Obecnie poszczególne spółki i branże są ze sobą powiązane. Brak wpływu znacznej części należności firmy, która wyemitowała posiadane przez nas obligacje może spowodować, że nasze przedsiębiorstwo nie będzie miało pieniędzy na wykup.

Czynnik ludzki vs. zysk
Zysk danej spółki zależy od wielu czynników, w tym także od sprawnego i stabilnego zarządzania. Związane z tym ryzyko zależy od charakteru, kompetencji, doświadczenia, wiedzy i zdolności osób zarządzających danym przedsiębiorstwem. Jako inwestorzy możemy pośrednio zabezpieczyć się przed ryzykiem zarządzania poprzez zakup odpowiednich instrumentów rynku terminowego na akcje podmiotu, w który inwestujemy.

Waleczne związki i tożsamość pracownicza
Przed zainwestowaniem w daną spółkę powinniśmy sprawdzić sytuację i stosunek pracowników do kształtowania się zysków firmy. Jeżeli motywacje pracowników są sprzeczne z interesem podmiotu, to jest wysoce prawdopodobne, że mamy do czynienia z wysokim ryzykiem społecznym. Strajki oraz silne stanowisko związków zawodowych nie sprzyjają obniżeniu tego ryzyka. Zaangażowanie menadżerów spółki w budowanie trwałej tożsamości pracowników z firmą może nieco poprawić sytuację. Podobnie jak w przypadku ryzyka zarządzania, pośrednim sposobem na zabezpieczenie się przed ryzykiem społecznym jest zakup instrumentów pochodnych na akcje danej spółki.

Roszczenia, prawo, reputacja
Jako inwestorom zależy nam, aby spółka, w którą inwestujemy osiągała jak największe zyski. Z działalnością niektórych przedsiębiorstw związane jest jednak ryzyko prawne, które oznacza ryzyko wystąpienia strat w związku z różnymi zdarzeniami, które powodują roszczenia o odszkodowanie czy też kary za łamanie praw związanych z ochroną środowiska. Ryzyko prawne towarzyszy m.in. spółkom farmaceutycznym oraz gromadzącym odpady. W przypadku tych pierwszych ryzyko polega na możliwości wystąpienia skutków ubocznych oraz konieczności wypłaty odpowiednich odszkodowań. Firmy gromadzące odpady mogą zostać oskarżone o działania powszechnie uznawane za nie ekologiczne i w związku z tym może zostać nałożona kara finansowa. Obydwie spółki są narażone także na utratę dobrego wizerunku, a to także nie przejdzie bez echa na rynku finansowym.

Poznać i ograniczyć
Poznanie ryzyk towarzyszących inwestycjom w daną spółkę jest kluczowe dla świadomego i odpowiedzialnego działania na rynkach finansowych. Ograniczanie ryzyk niesystemowych może zwiększyć pewność inwestora co do bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału. Nie jest to trudne, choć podobnie jak zapoznanie się z branżą, wymaga czasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.