Facebook Google+ Twitter

"Żelazna Dama". Film o kobiecie dla kobiet?

Ambitna, pewna siebie, bezkompromisowa. Margaret Thatcher może być wzorem do naśladowania dla wielu kobiet. A projekcja "Żelaznej Damy" - obowiązkiem.

Film „Żelazna dama” w reżyserii Phyllidy Lloyd to nie dramat polityczny, a raczej biograficzny. Na samym początku poznajemy Thatcher (Meryl Streep)
jako schorowaną, mającą demencję staruszkę. I przez pryzmat jej wspomnień poznajemy historię jak z córki sklepikarza stała się pierwszą kobietą wybraną na
stanowisko szefa partii rządzącej w Wielkiej Brytanii.

„Żelazna dama” nie rozwodzi się nad polityką, nie analizuje i nie wytyka błędów byłej premier, która najdłużej w historii, bo aż 11 lat, sprawowała władzę. Skupia się jedynie na jej drodze do sukcesu i życiu prywatnym, które musiała w znacznym stopniu poświęcić dla kariery. Margaret to kobieta nieustępliwa, pyskata, mająca swoje ideały i jak lwica ich broniąca. Wie, czego chce i wytrwale dąży do obranego celu. Całkowicie oddaje się polityce, tym samym zaniedbując męża Denisa Thatchera (Jim Broadbent) oraz dzieci: Carol (Olivia Colman) i Marka. Widząc, jak rozmawia z nieżyjącym mężem, można dostrzec cenę, jaką musiała zapłacić, by stać się „żelazna damą”.

Nie od dziś wiadomo, że kobiety były traktowane jedynie jako dodatek do mężczyzn. Przez wieki musiały walczyć o swoje prawa i udawadniać, że wcale nie są gorsze. Margaret w filmie ukazana jest również właśnie jako wojowniczka o emancypację kobiet. Już na samym początku, chcąc wstąpić do Partii Konserwatywnej, spotyka sięz kpiną i niewielkie ma tutaj znaczenie dyplom z Oxfordu. Kiedy dostaje się do parlamentu, również nie jest traktowana poważnie. Z czasem jednak dzięki swojemu uporowi i zdecydowanym poglądom ugruntowuje sobie pozycję w Partii, by w końcu zostać premierem Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jasio
  • Jasio
  • 20.02.2012 02:19

Rola Meryl Streep nabiera szczególnej wartości po jej wypowiedziach gdzie stwierdza, że jako młoda mocno lewicująca aktorka była zdecydowanym wrogiem "Żelaznej Damy". No cóż potwierdza się jeszcze raz fakt że aktorka to gigant w tym co robi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.