Facebook Google+ Twitter

"Żelazna kopuła" zawisła nad Izraelem

Siły Obronne Izraela poinformowały dzisiaj o rozmieszczeniu pierwszego zestawu izraelskiej tarczy antyrakietowej, nazwanej "żelazną kopułą". Ma ona chronić Izraelczyków przed atakami rakietowymi Hamasu.

Rakieta wystrzeliwana ze Strefy Gazy. W ostatnim miesiącu izraelskie miasta kilka razy stawały się celem podobnych ostrzałów bojówek Hamasu. / Fot. Paffairs Sanfrancisco/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic Licence/Wikimedia CommonsJak czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Sił Obronnych Izraela, "krok został zatwierdzony w piątek przez Szefa Sztabu Generalnego Benny Gantza, po wcześniejszej akceptacji rządu".

Pierwszy zestaw izraelskiej tarczy został rozmieszczony w pobliżu miasta Beer Szewa, położonego niedaleko granicy ze Strefą Gazy. Stolica Południowego Dystryktu Izraela dwukrotnie w ciągu ostatniego miesiąca stawała się celem ataków rakietowych przeprowadzanych z palestyńskiego terytorium.

Egipt ostrzega Izrael przed akcją militarną w Strefie Gazy

Choć próby zaawansowanego izraelskiego systemu zostały pomyślnie zakończone na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku, nie został on jeszcze zastosowany w warunkach bojowych.Jak powiedział minister obrony Izraela Ehud Barak, "bateria zostanie rozmieszczona na południu i będzie przemieszczana od czasu do czasu, w zależności od potrzeb operacyjnych". Barak zaznaczył przy tym, iż "ważne jest, by pamiętać, że Kurtyna nie została jeszcze w pełni wypróbowana".

Także szef izraelskiego Dowództwa Frontu Domowego, gen. Yair Golan oświadczył w zeszłym tygodniu, że nawet w pełni sprawny system nie będzie w stanie zapewnić stuprocentowego bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Izraela.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyPierwszy zestaw "Żelaznej Kopuły" już dziś osiągnie gotowość operacyjną. Każda bateria antyrakietowa izraelskiego systemu, według nieoficjalnych danych, kosztować może nawet 50 mln dol., a koszt jednorazowego jej użycia to wydatek ok. 25 tys. dolarów. Pomoc w finansowaniu izraelskiego przedsięwzięcia zaoferował w zeszłym roku prezydent USA Barack Obama.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Tomaszu Petry, powtarza pan przeklamania CNN tlumaczenia ekspose prezydenta Iranu, ktory w/g
zrodel niezaleznych od czesto zmieniajacych fakty Mediow Zachodnich, wlacznie z polskimi nic podobnego nie powiedzial. Polecam www.english.prawda.ru/opinion

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 28.03.2011 21:24

mam nadzieję,że irańskie rakiety przebiją się przez kopułę i Izrael zniknie z powierzchni Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izrael okupuje ziemie arabskie z których dziesiątki lat temu ONZ nakazało mu natychmiastowe wycofanie, więc to nie Izrael prowadzi wojnę obronną ale Palestyńczycy prowadzą wojnę partyzancką z okupantem żydowskim. Przykre jest to że USA - jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ - blokuje (wetuje) wszelkie rezolucje które zmusiłyby Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego i przestrzegania Praw Człowieka, albowiem to nie jakikolwiek "reżim" łamie najwięcej rezolucji RB ONZ ale właśnie Izrael i gdyby Zachodowi chodziło o przestrzeganie prawa międzynarodowego czy przestrzeganie praw człowieka, to najpierw musiałby zaatakować Izrael a nie Irak, Afganistan, Libię, Iran czy Koreę (bo kraje te złamały ułamek rezolucji w porównaniu do Żydów i kraje te nikogo nie okupują ani nie wywołały w ostatnich dziesięcioleciach żadnych wojen - Izrael zaś wywołał takich wojen przynajmniej 10, USA zaś ponad 10). Więc kompletnie nie zgadzam się z wymową artykułu pana Osucha oraz z komentarzem pana Petry - bo to co on napisał o Iranie nie ma w ogóle korelacji z domniemaną obroną Izraela przed Palestyńczykami (nie rozwijając już oceny konfabulacji pana Petry, że "Iran postawił sobie za cel zlikwidowanie Izraela").

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izrael ma prawo bronić sie przed potencjalnym agresorem, jakim jest Iran, zwłaszcza, ze ten oficjalnie postawił sobie za cel zlikwidowanie państwa Izrael. Na szczęście , niema przy granicy Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.