Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17100 miejsce

Zemsta będzie słodka - uczniowie rządzą XXI LO w Łodzi

Nastolatkowie w roli woźnych, nauczycieli, a nawet dyrektora. Niemożliwe? Nie w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Łodzi, gdzie w środę uczniowie i pracownicy zamienili się miejscami.

Monika Wolska podczas lekcji języka polskiego. Fot. Krzysiek BaraniakUczniowie mogli wcielić się w wybranego nauczyciela i - choć przez jeden dzień - poznać smak jego pracy. Słodycz i gorycz, lecz przede wszystkim dobra zabawa. Tą zasadą starało się podążać XXI LO. Zajmujący miejsca w klasowych ławkach nastolatkowie zasiedli tym razem po drugiej stronie, przed biurkiem.

"Dzień Samorządności" to okazja do spróbowania swoich sił w nowej roli. Cała sytuacja miała być lekcją dla grona pedagogicznego. Charakterystyczne cechy belfrów były dobitnie uzewnętrzniane przez udających ich uczniów. Począwszy od specyficznego głosu, przez sposób chodzenia, na gestykulacji skończywszy - nic nie uszło uwadze młodych obserwatorów.

Przemysław Ziółkowski w fotelu dyrektora XXI LO. Fot. Krzysiek BaraniakTego dnia XXI LO w Łodzi miało również nową dyrekcję. Kierujących placówką dyrektora Janusza Bąka i wicedyrektor Małgorzatę Zaradzką zastąpili Maciej Ziółkowski i Mateusz Sokół, odpowiednio - przewodniczący i wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Dla obu było to szansą na poczucie smaku rządzenia szkołą, lecz również sprawdzian i obowiązek.

- Muszę przyznać, iż ciężko jest wcielić się w osobę wicedyrektora, chociażby dlatego, że posiada on mnóstwo tzw. "papierkowej roboty", w której - niekiedy - można się pogubić - mówi Mateusz Sokół. - Dzisiaj, oprócz wypełniania dokumentów, miałem za zadanie koordynować pracę nauczycieli, robić hospitację na wybranych przez siebie Mateusz Sokół objął fukcję wicedyrektora. Fot. Krzysiek Baraniaklekcjach, a także je prowadzić. Nie było źle! Powiem wiecej, dobrze czułem się w nowej roli, gdyż to ja narzucałem wszystkim co mają robić i to ja oceniałem "podwładnych".

Nauczyciele w większości przyjęli "Dzień Samorządności" przychylnie. Wielu potrafiło śmiać się z własnych niedoskonałości, poznawać cechy, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Uczniowie poradzili sobie ze sprawowaniem nowej fukcji, imponując profesjonalizmem i zdolnościami aktorskimi. Niektórzy mieli szczególnie trudne zadanie. Mateusz Kłosiński np. wcielił się w... kobietę.

- To bardzo trudne na godzinę "wejść" w skórę Mateusz Kłosiński jako nauczycielka języka angielskiego. Fot. Krzysiek Baraniaknauczyciela, szczególnie innej płci. To była świetna zabawa i mam nadzieję, że nie tylko dla mnie. Szczególnie ciekawi mnie jak inni odebrali to "przedstawienie". Mam nadzieję, że z przymrużeniem oka. To był niesamowity dzień, a w naszej szkole wszystko dosłownie stanęło na głowie - podsumował Mateusz.

Joanna Dróżdż poznaję Zamianę ról w "Prusaku" należy uznać za udaną. Pokazała, że dialog pomiędzy nastolatkami a profesorami jest dziś niezwykle ważny i potrzebny. Obie strony nabrały nowych doświadczeń, świetnie się przy tym bawiąc i urozmaicając szkolną codzienność.

XXI LO regularnie pozwala uczniom oderwać się od przykrej rutyny nauki. Organizowane są liczne spotkania ze znanymi osobami. Dzień wcześniej, mury liceum odwiedził krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek. W ostatnim czasie miał również miejsce tzw. "Dzień pidżamki i domowych kapci" (czytaj: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/nauka_w_kapciach_i_pidzamie_na_taki_pomysl_wpadli_16633.html ).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.01.2007 12:48

Nasza szkoła jest wyjatkowa... przynajmniej jakaś jej część umie udowodnić, że nie jestesmy jak to sie ogólnie przyjęło sztywniakami i kujonami...
Bardzo ciekawy artykuł! Myślę, ze może zainspirować dyrekcje innych szkół do organizowania podobnych dni, w końcu kto powiedział, że nie mozna połączyć zabawy z nauką:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc ta młodzież to są aniołki, ale pod innym względem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, nie pytaj więcej !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witku/ariess64 "Krzysiu, Wy to macie teraz ciekawe czasy"????? A Ty nie chodziłeś do szkoły w ciekawych czasach? Ejże, chyba też, tylko troszkę innych:) Nie wierzę, ze zachowywaliście się w tym Twoim technikum jak aniołki :)
Krzysiek, brawo za sympatyczną relację z "Dnia Samorządności", oby więcej takich imprez w naszych szkołach :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak zwykle plusik.:) fajne fajne:) sam pomysł genialny:) zeby nam na uczelni pozowlili sie tak zamienic:P pozdrawiam krzysiu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Olu...Panie Witku współczuje, a w obliczu braku kobiet współczuje podwójnie, ba, potrójnie...pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiek, chyba złożę Twój fanclub. Genialne :D (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiu, Wy to macie teraz ciekawe czasy. Jak by mi ktoś dał taką swobodę w moim męskim ( żadnej laski ) technikum, to pewnie znając siebie bym wyleciał z kretesem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i brawo dziennikarzu sportowo-kulturalny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, jakie jeszcze pomysły ma ta wasza szkoła. Dużo ich jeszcze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.