Facebook Google+ Twitter

Zemsta pracodawców kontrolerom niestraszna? Wywiad z Eugeniuszem Dąbrowskim

O próbach zemsty pracodawcy za przeprowadzoną kontrolę, zastraszenia inspektorów oraz czterech wygranych procesach z szefem firmy budowlanej mówi Eugeniusz Dąbrowski, kierownik elbląskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Eugeniusz Dąbrowski, kierownik elbląskiego oddziału PIP, pracuje w tej instytucji od 27 lat / Fot. Grażyna WosińskaCzy kontrola, mandat lub wniosek do sądu powoduje, że pracodawca się mści, pisze skargi i próbuje zastraszyć inspektorów pracy?

Tak, zdarzają się takie sytuacje. Są pracodawcy, którzy chcąc uniknąć kary, piszą skargi na
kontrolującego, zarzucając mu tendencyjność, działanie na zlecenie konkurencji czy nawet próbę wyłudzenia łapówki. Wskutek takich działań inspektorzy bywają wyłączani z kontroli. Muszą też tłumaczyć się przełożonym, a niekiedy nawet policji czy prokuratorowi.

W tej sytuacji wiele osób zrezygnowałoby z przeprowadzenia kontroli. Dlaczego Pan nie unika prowadzenia kontroli u pracodawców, o których mówi się, że prowadzą działalność przestępczą, czy też tych próbujących zastraszania inspektorów?

Celem naszej pracy jest egzekwowanie przestrzegania przez pracodawców praw pracowniczych, a nie unikanie własnych problemów. To w naszym oddziale przed kilku laty miał miejsce chyba jedyny w Polsce przypadek, gdy sąd skazał pracodawcę na bezwzględną karę 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności za napaść na inspektora pracy podczas kontroli i pomówienie.

Czytaj też: Czy firmie opłaca się przestrzegać prawa pracy?

Rekordzistą w liczbie spraw sądowych i skarg był pewien przedsiębiorca budowlany. Inspekcja wygrała w sądzie cztery sprawy, a ZUS nakazał przedsiębiorcy wypłacenie składek na ubezpieczenie społeczne. Jak zaczęła ta sprawa?

Inspektor pojechał na kontrolę, bo zgodnie z prawem pracodawca zawiadomił nas o usuwaniu azbestu na swojej budowie. Okazało się, że nie są przestrzegane przepisy BHP i pracownicy są zatrudnieni nielegalnie. Pracodawca podpisał protokół z kontroli bez zastrzeżeń. Inspektor skierował wniosek o ukaranie do sądu.

Jak się domyślam, na tym się nie skończyło…

Pracodawca napisał do okręgowego inspektora pracy w Olsztynie wniosek o… wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko inspektorowi pracy, który przeprowadził kontrolę. Zarzucał mu przeprowadzenie kontroli na „prywatne zlecenie konkurencji’ i sfałszowanie ustaleń kontrolnych.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.