Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4022 miejsce

Zemsta za mur graniczny, czyli z wizytą w Odrzykoniu

Kamieniec w Odrzykoniu to jedna z najstarszych warowni w województwie podkarpackim. Ruiny zamku usytuowane na wysokim wzgórzu przyciągają zwiedzających, a historia tego miejsca stała się kanwą dla Aleksandra Fredry - autora "Zemsty".

Ruiny zamku w Odrzykoniu. / Fot. Gabriela BlajerKamieniec - jedna z najstarszych warowni obronnych na Podkarpaciu

Pierwsze wzmianki dotyczące zamku Kamieniec w Odrzykoniu nieopodal Krosna pochodzą z roku 1348, z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. Odkryte tutaj ślady kultury łużyckiej pozwalają twierdzić, że wcześniej istniała tutaj drewniana strażnica zniszczona prawdopodobnie podczas tatarskich najazdów w 1241 i 1259 roku.

Ruiny zamku Kamieniec znajdują się na skalistym wzgórzu nieopodal Krosna. / Fot. Gabriela BlajerNa przestrzeni dziejów zamek w Odrzykoniu uległ wielu przebudowom, lecz po dziś dzień zachowały się niektóre elementy gotyckie. Przez wiele lat zamek był podzielony i składał się z dwóch części, które były w posiadaniu dwóch różnych właścicieli. Pierwsza część złożona była z zamku górnego z przedzamczem zachodnim, zaś druga z zamku średniego z przedzamczem wschodnim. Czasy świetności Kamieńca przypadają na przełom wieku XVI i XVII, kiedy to w Odrzykoniu przebywał Jan Zapoyla, król Węgier, tudzież Faust Socyn, przywódca ideowy arian.

Słów kilka o "Zemście"

Gdy Aleksander Fredro po wielu latach starań poślubił Zofię Skarbkową, żona wniosła mu w posagu połowę zamku w Odrzykoniu.
W starych, zakurzonych papierach, pisarz znalazł siedemnastowieczne akta procesów sądowych. Procesowali się dwaj ówcześni właściciele zamku - Piotr Pamiątkowa tablica na zamku w Odrzykoniu. / Fot. Gabriela BlajerFirlej i Jan Skotnicki. Obaj mieszkali w zamku, a sąsiedzkim waśniom nie było końca. Ostry spór zakończył się ślubem wojewodzica Fireja z kasztelanką Skotnicką i właśnie tę autentyczną historię wykorzystał Fredro pisząc "Zemstę". Akcję utworu przeniósł autor na koniec XVIII wieku i osadził ją w starym zamku, znajdującym się gdzieś w Polsce.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ładnie i wprowadza opisem miły nastrój.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bo nie znałam tego miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładnie opisuje Pani województwo podkarpackie, Pani Gabrysiu. Tak z sercem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.