Zenit tryumfuje w Pucharze UEFA

Rosjanie pokonali 2:0 Glasgow Rangers, na City of Manchester Stadium w finale Pucharu UEFA.

Igor Denisov (Zenit) podczas meczu finałowego. / Fot. PAP EPA FELIPE TRUEBAPodopieczni Dicka Advocaata mieli więcej sytuacji do zdobycia gola niż zawodnicy Waltera Smitha preferujący defensywny styl gry. W 4. minucie spotkania Andrei Arshavin trafił w boczną siatkę bramki Neila Alexandra. Trzy minuty później piłka po podaniu Jean-Claude'a Darcheville'a została wybita przez dobrze interweniującego Radka Šírla.

Prawy obrońca Zenitu Aleksandr Anyukov zagroził bramce Szkotów w 29. minucie meczu, gdy niespodziewanie uderzył piłkę, lecz Alexander stanął na wysokości zadania i obronił jego strzał.

Rangersi najlepszą okazję do zdobycia gola mieli pod koniec pierwszej połowy. Przed polem karnym został sfaulowany Darcheville, niestety Kevin Thomson trafił z rzutu wolnego prosto w mur.

Drugą część gry Szkoci rozpoczęli z większą werwą. W 54. minucie mogli zdobyć pierwszego gola w tym starciu, gdy w zamieszaniu podbramkowym Darcheville dwukrotnie próbował szczęścia (nawet trafiono w rękę Igora Denisova), lecz piłka została wybita na rzut rożny.

Dokładnie dziesięć minut po tym zdarzeniu Arshavin mógł dać prowadzenie swojej drużynie. Rozgrywający bardzo dobre spotkanie Ivica Kriżanac wykopał piłkę po rzucie rożnym daleko spod własnej bramki, Alexander próbował interweniować, lecz minął się z nią, co sprawiło, że bramka została bez swojego stróża. Na szczęście dla Szkotów między słupkami stał Kirk Broadfoot, który wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Arshavina.

W 72. minucie padł pierwszy gol. Dobrą akcję przeprowadził Denisov razem z Arshavinem, który prostopadle podał temu pierwszemu, a wychowanek Zenitu nie miał kłopotów w sytuacji sam na sam z bramkarzem i
trafił do siatki rywala. Niedługo później mogło być już 2:0, lecz Konstantin Zyrianov wcelował w słupek.

Co się odwlecze, to nie uciecze. Zyrianov zadał decydujący cios Rangersom w doliczonym czasie gry. Po celnym podaniu Fatiha Tekke z lewej strony pola karnego, Rosjanin umieścił piłkę w bramce.

Podopieczni Dicka Advocaata pokazali, że wyeliminowanie w półfinale Bayernu Monachium nie było przypadkiem. Także dziś Zenit był drużyną lepszą, która skutecznie stosowała taktykę pressingu na swoim przeciwniku, co uniemożliwiło na przeprowadzenie składnych ofensywnych akcji przez ekipę z Glasgow. Mecz, w którym bardziej ciekawa była druga połowa, nie był porywającym widowiskiem. Rosjanie zwyciężyli zasłużenie. Mało żywiołowe ataki zespołu z Glasgow nie mogły przynieść efektu.

Zenit St. Petersburg - Glasgow Rangers 2:0 (0:0)
72' Denisov, 90+4' Zyrianov
Sędzia: Peter Frojdfeldt (Szwecja)
Żółte kartki: Malafeev

Składy:
Zenit: Malafeev - Anyukov, Križanac, Shirokov, Širl - Zyrianov, Tymoschuk, Denisov - Fayzulin (90+3' Kim Dong Jin), Fatih Tekke, Arshavin
Trener: Dick Advocaat

Rangers: Alexander - Broadfoot, Weir, Carlos Cuéllar, Papac (77' Novo) - Whittaker (86' Boyd), Ferguson, Hemdani (80' McCulloch), Thomson, Davis - Darcheville
Trener: Walter Smith