Facebook Google+ Twitter

Zenon Bartczak - nauczyciel i historyk spełniony

Książka o bogatej historii II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim to dzieło Zenona Bartczaka. Pozwala temu nauczycielowi i historykowi-regionaliście poczuć się człowiekiem spełnionym. Jest niczym uwieńczenie jego działań na rzecz lokalnej społeczności.

Książka Zenona Bartczaka o historii, nauczycielach i absolwentach popularnego "Chrobrego" / Fot. reprod. Paweł LareckiWydawać by się mogło, że to człowiek zupełnie już w niedostrzegany, zapomniany, zepchnięty na boczny tor. Zwłaszcza młodemu pokoleniu nazwisko to niewiele dziś mówi. A zupełnie niesłusznie i niesprawiedliwie, bowiem Zenon Bartczak nie tylko rozsławia Piotrków Trybunalski dostatecznie głośno w kraju, ale też daleko w świecie.

Zenon Bartczak to wychowawca i nauczyciel kilku pokoleń młodzieży. Jest nader skromną osobą, od dawna już na emeryturze, ale niespokojny w nim duch! Od lat, po cichu, nie szukając poklasku ni rozgłosu, nie pchając się na afisz, a wręcz unikając zaszczytów i celebry, wciąż – nie patrząc przy tym na zdrowie – pracuje dla Piotrkowa i to bardzo owocnie pracuje.

Ten utalentowany organizator i badacz-regionalista, wytrwały w realizacji swoich różnorodnych pasji życiowych, urodził się w 1930 roku. Lata młodości spędził w Bełchatowie w rodzinie mieszczańskiej. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Studia ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Utrzymuje ożywione kontakty naukowe ze środowiskiem łódzkich i piotrkowskich historyków. Opublikowane przez Zenona Bartczaka artykuły monograficzne stanowią cenny przewodnik dla początkujących badaczy i studentów zajmujących się dziejami oświaty w Polsce. Inne jego prace były pisane z myślą o popularyzacji w szerszych kręgach piotrkowskiego środowiska oświatowego, dostarczając wiedzy o wybitnych pedagogach i wychowawcach oraz o ich wkładzie w rozwój polskiej pedagogiki i myśli społeczno-politycznej.

W 1998 roku nakładem Biblioteki Piotrkowskiego Towarzystwa Nauk (którego Zenon Bartczak był aktywnym działaczem), ukazała się książka jego autorstwa, zatytułowana „Wychowankowie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim”. Dopiero po latach okazało się, że – o czym za chwilę – była to jedynie zapowiedź czegoś znacznie, znacznie poważniejszego.

- To szkoła o wyjątkowej tradycji i nadal ma pozycję w Polsce – mówi Zenon Bartczak. – W czasach świetności Piotrków przyciągał wybitnych i postępowych ludzi: polityków, prawników, pisarzy i publicystów. Choć miasto traciło potem na znaczeniu politycznym, to długo jeszcze wpływało na umysłowe i oświatowe życie kraju. W pierwszej, dość szczupłej pracy, musiałem ograniczyć się do wybranych tylko postaci, kończąc ich prezentację na roku 1918.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Absolwentka
 • Absolwentka
 • 04.05.2012 20:25

Książka wspaniała, tylko nazwiska niektórych absolwentów są zniekształcone.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Topolska (Kędra)
 • Topolska (Kędra)
 • 06.10.2010 01:33

Nabyłam książkę, przeczytałam jednym tchem i spieszę donieść, że wszyscy, nie tylko absolwenci, ale wszyscy których interesuje historia Piotrkowa czy szkolnictwa w ogóle, powinni ją przeczytać albo nawet mieć w swym zbiorku bibliotecznym. Autorowi podziękowania za trud.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zofia Szmit
 • Zofia Szmit
 • 20.09.2010 16:46

Bardzo fajna impreza szkolna, ładnie przygotowana promocja książki, którą polecam (już jestem po lekturze)
nie tylko środowisku związanemu z II LO, ale i wszystkim piotrkowianom interesującym się historią swojego miasta. Warto, aby sobie stała na półce bibliotecznej, sięgną po nią kiedyś dzieci, może wnuki.
Panu magistrowi Bartczakowi dziękuję za tę interesującą historię, którą tak zgrabnie zawarł na kartach tej monografii, okraszając ją archiwalnymi zdjęciami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesia Mazurek
 • Wiesia Mazurek
 • 20.09.2010 13:08

I JA TAM BYŁAM. MIODU NIE PIŁAM, ALE SZCZĘŚLIWA BYŁAM

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Domańska
 • Anna Domańska
 • 19.09.2010 20:28

Gdyby nie internet, nigdy bym się chyba nie dowiedziała, co w moim ukochanym "Zwierzyńcu", bo taką sympatyczną nazwą "ochrzczone" było nasze liceum. Czy jest gdzieś jakiś filmik z tej uroczystości?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Kubala
 • Piotr Kubala
 • 19.09.2010 18:23

O tym wydarzeniu dowiedziałem się z mediów, a byłem kiedyś związany z II LO.

Dziękuję Panu Zenonowi Bartczakowi za historyczne opracowanie dziejów naszej szkoły, może nie tak bogatej w tradycje, jak najsławniejsza piotrkowska buda, czyli Pana Dyrektora Bartczaka I LO - "Chrobry", ale raz, że nasza szkoła młodsza jest, a dwa - długo była szkołą wyłącznie żeńską, a kobiety dawniej nie robiły tak łatwo karier, jak dziś, czy w ogóle, jak mężczyźni, z kolei absolwenci wyłącznie męskiego "Chrobrego".

Podziękowania za zaanonsowanie sprawy na portalu W24, a po dodatkowe informacje odsyłam do lokalnego piotrkowskiego portalu www.epiotrkow.pl

Dla ułatwienia, zainteresowanym Państwu podaję linki do skopiowania i wklejenia.


http://www.epiotrkow.pl/news/Ksiazka-o-II-LO-od-dzisiaj-w-ksiegarniach,5405


http://www.epiotrkow.pl/news/Piotrkow.-Niezwykla-promocja-ksiazki,5413


http://wwhttp://www.epiotrkow.pl/news/Trwaja-zgloszenia-do-plebiscytu-PIOTR-2010,5270w.epiotrkow.pl/artykul/Propozycja-PIOTR-2010-dla-ZENONA--BARTCZAKA--,5388


http://www.epiotrkow.pl/news/Trwaja-zgloszenia-do-plebiscytu-PIOTR-2010,5270

Komentarz został ukrytyrozwiń
Helena Karczewska
 • Helena Karczewska
 • 18.09.2010 20:54

Nie mogę odżałować, że się wcześniej nie dowiedziałam o tym wydarzeniu. I nie dojechałam, a przecież mieszkam bliziutko, bo w Łodzi. Książkę kazałam zaraz w poniedziałek kupić bratu w Piotrkowie. Pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan Poterała
 • Bogdan Poterała
 • 18.09.2010 18:56

Brawo! Brawo! Brawo! Bardzo piękna, piotrkowsko-szkolna uroczystość. I sporo wzruszeń przy tym.
Pan profesor Zenon Bartczak czarujący gawędziarz. Spotkanie minęło jak krótka chwila.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Cichy
 • Maria Cichy
 • 18.09.2010 13:10

Świetna forma autora, bardzo potrzebna książka i znakomita oprawa uroczystości, wręcz podniosła, dzięki młodzieży i dyrekcji, która spotkanie przygotowała. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwona Gajewska
 • Iwona Gajewska
 • 18.09.2010 00:40

Spotkanie ze wspaniałą atmosferą, Pan Zenon Bartczak w ponadczasowej formie, a książkę właśnie kończę czytać!
Czegoś takiego brakowało mi na bibliotecznej półce.
Do tego, mnóstwo ciekawych, zupełnie nieznanych fotografii!
Lokalna, piotrkowska historia, a jaka wciągająca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.