Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12982 miejsce

Zero tolerancji dla przemocy w szkole

Minister Roman Giertych przedstawił dziś w Gimnazjum nr 2 w Gdańsku założenia programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Minister odwoływał się do założeń "klasycznej pedagogiki" podkreślając, że "wychowanie to wymagania".

fot. Jarosław KubickiPod Gimnazjum nr 2 od godz. 13 zbierały się grupki dziennikarzy i młodzieży oraz nieliczni rodzice. Nie doszło do żadnych demonstracji. W tej samej sali, w której uczniowie wykorzystali Anię, przedstawiony został program "Zero tolerancji", który minister Giertych adresował nie tylko do uczniów, ale także do straży miejskiej, policji, dyrektorów szkół i nauczycieli.

Winą za występujące w szkołach wypadki przemocy obarcza minister "liberalną pedagogikę", w myśl której promuje się hasło "róbcie co chcecie". Tezie tej przeciwstawił wytyczne klasycznej pedagogiki oraz założenie, że wychowanie to lojalność, godność człowieka oraz wymagania stawiane uczniom. "Róbcie co chcecie" oznacza, zdaniem Giertycha, brak miłości. Miłość natomiast to dyscyplina.
fot. Jarosław Kubicki

Program "Zero tolerancji"

W przedstawionym programie uderza brak pomysłów na promowanie zachowań sprzyjających pozytywnemu wychowaniu. Zaproponowano tylko jedną nagrodę - dla osób, które pomogą ofierze szykanowanej przez klasę. Założenie o tyle zaskakujące, że nagradzać będzie się te zachowania, które dla większości uczniów powinny być naturalne. Nie ma pomysłów na to, jak takie zachowania pobudzać, a i innych nagród ministerstwo nie przewidziało.

fot. Jarosław KubickiPrzewidziano natomiast szereg kar, z których większość jest już przez nauczycieli stosowana - jak na przykład upomnienie, naganę, naganę publiczną czy zawieszenie w prawach ucznia. Jedną z zaproponowanych kar ma być przeproszenie ofiary przez sprawcę. Minister nie odniósł się do wątpliwości, czy rzeczywiście jest to forma kary, pozostając w przekonaniu, że "każde działanie może mieć charakter kary". Na przykład, zdaniem ministra Giertycha, karą może być praca społeczna. Odniósł się tym samym do uwagi, że praca społeczna nie powinna być formą kary.

Część wystąpienia poświęcona była takim zagadnieniom, jak ściganie dilerów, stręczycielstwo, pornografia, zaniedbania w szkole. Zabrakło słów o wyrównywaniu szans uczniów niedostosowanych, zamiast tego ministerstwo proponuje, aby niezgłaszane wypadki łamania regulaminu szkoły skutkowały obniżeniem oceny okresowej nauczycieli.

fot. Jarosław KubickiZ nowości wprowadzonych w programie minister podkreślił obowiązek dyrektora szkoły do każdorazowego informowania policji o przypadku złamania regulaminu szkoły przez ucznia - na przykład piciu alkoholu czy bójce na terenie szkoły. Picie alkoholu przez dzieci stanowiło zresztą osobny punkt wystąpienia. Minister zaprezentował pomysł, w myśl którego osoba podająca dziecku alkohol będzie z punktu widzenia prawa obarczona domniemaniem, że przyczynia się do szkód społecznych i szkód wyrządzonych przez dziecko. Obecnie prawo mówi, że trzeba wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy sprzedażą dziecku alkoholu a czynem popełnionym przez dziecko pod jego wpływem.

Szkoły będą zobowiązane do określenia w swoich statutach, na czym polega godny strój ucznia i egzekwować pojawianie się uczniów w takim właśnie stroju. Statut szkoły będzie także zawierał wykaz niestosownych zachowań. Możliwość używania telefonów komórkowych w czasie przerw minister pozostawia do rozstrzygnięcia poszczególnym dyrektorom szkół. Dyrektorzy szkół zyskają nowe uprawnienia, w myśl których będą mogli przeprowadzać kontrolę trzeźwości wśród uczniów.

Minister Giertych pod tablicą. Fot. Jarosław Kubicki
Zmiany w ustawach i uprawnieniach


Planowana jest także zmiana w Ustawie o Policji i Ustawie o Strażach Gminnych - służby te będą miały obowiązek kontrolowania młodzieży i dzieci przebywających w miejscach publicznych w ciągu dnia (ze względu na możliwość wagarowania) oraz w nocy (planowane jest ograniczenie możliwości przebywania przez osoby nieletnie w miejscu publicznym).

Minister krótko określił, w jaki sposób rodzice będą mogli korzystać z ośrodków wsparcia wychowawczego, mających na celu merytoryczną pomoc w wychowaniu dzieci. Zdaniem ministra, sposobem na poprawę sytuacji w szkołach jest stosowanie klasycznej pedagogiki, która sprawdziła się w przeszłości. Minister krótko odniósł się do kwestii zajęć pozalekcyjnych, obiecując samorządom środki z unijnego funduszu społecznego na realizację takich zajęć.

Katarzyna Hall w tłumie dziennikarzy. Fot. Jarosław KubickiW najbliższym czasie szkoły będą kontrolowane przez trójki złożone z funkcjonariusza policji, prokuratora oraz przedstawiciela kuratorium oświaty. Kontrole mają wykazać nieprawidłowości w działaniu szkół i "zamiatanie problemów pod dywan".

Katarzyna Hall, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, która protestowała przeciwko wizycie ministra w gimnazjum, była obecna na spotkaniu, jednak nie zabrała głosu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 05.03.2011 20:02

Przemoc w szkole z reguły polega na tym ,że w klasie jest najczęściej dwóch ,trzech tępaków , łobuzów a nawet degeneratów którzy znęcają się psychicznie i fizycznie nad upatrzoną ofiarą . Kto jest ofiarą ? Ofiarą jest uczeń który jest z reguły spokojny ,uczący się i mający dobre i b. dobre stopnie , mający zainteresowania .Kto jest oprawcą ?Oprawcą są uczniowie rozrabiający na lekcji , agresywni w grupie ,raczej nieuczący się i mający najczęściej stopnie niedostateczne i dostateczne ,nie mający zainteresowań oprócz rozróby ,znęcania się,palenia papierosów ,wdychania kleju ,napadania na słabszych .Przykro mi jest pisać ale oprawcy , kanalie , źli, zostają na tym świecie a dobry dzieciak w najlepszym przypadku musi zmienić szkołę a w najgorszym powiesić się - gdy nie ma pomocy ze strony szkoły i rodziny .Szkolni terroryści najlepiej czują się w grupie bo rzadko atakują sami i wybierają słabszego od siebie fizycznie lub niestosującego przemocy. Jakie rokowanie jest tych klasowych bandytów w przyszłości a no złe gdyż tendencje agresywne mogą mieć do rodziców ,zwierząt , żon a niektórzy mają też rozboje ,pijaństwo ,dewastacje, kradzieże a nawet przeszłość kryminalną. To samo dotyczy dziewcząt które są niekiedy bardziej agresywne i okrutne do wybranej ofiary . Nad koleżanką się znęcają bo nie chce rozrabiać a chce się uczyć i nie pasuje do klanu degeneratek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tych większych literach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirnal - podyskutujmy o tym na forum link

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i litery mogłyby być większe - nawet w okularach robię literówki. O połowę większę - nie dałoby się? Dyskusje to sztuka i prawa autorskie, a pokaż mi (sorki - dobrego) malarza lub poetę, który nie balansuje na krawędzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie bardziej zniesmacza wszechobecne (ok. pół na pół) wlazid...swto i komplemenciatstwo. I że nikt nie czuwa nad instytucją zdejmowania postów. Pewna celniczka zdjęła *zdziry/ździry* a sama napisała *hołota* i co? Nic! Podwójna moralność a Redakcja śpi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak emotikony są przydatne - pewnie gdybym dodał: ;-) - zostałoby to odebrane lepiej. Chodziło mi o to, że nie warto drążyć takich tematów. Ja nie oceniam - mi się Twoja kontrowersyjność tutaj nawet podoba, ale czasem balansujesz na krawędzi. W końcu ktoś się obrazi, a na pewno nie o to ci chodzi. Niektórzy mają w zwyczaju używać sobie różnych zwrotów w mowie potocznej, ale jak widać po tym jak odebrałeś mój wpis - z tekstami na forum trzeba uważać nieco bardziej. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolego, jesli chcesz i inni to mogę sobie odpuścić na stałe. Zorganizuj głosowanie i poddam się takim inwektywnym propozycjom jak Twoja. OP zdjęła mi wypowiedź ze ździrą/zdzirą bo ma parę piórek, a sama pisze o hołocie. A Ty nie widzisz nic dziwnego i proponujesz mi odpuszczenie? Chłopie - weź rusz głową, to wiele nie kosztuje.
Tak, Korczaka znamy. Ostatnio w domu Jego imienia miała miejsce jedna z większych kompromitacji naszych milusińskich chowanych bezstresowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm... czyżby html nie działał w komentarzach? No to inaczej: http://jklosowski.salon24.pl/857,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do pomysłów Giertycha, to wszelkie próby zaklinania rzeczywistości typu: "o patrzcie - nie taki on straszny..." - nie powiodły się. Niestety z niezbyt mądrymi poglądami, nie da się mądrze rządzić. Każdą kolejną inicjatywę ministra oceniam jako tak zwaną "wtopę". Co do problemów edukacji trudnej młodzieży. Mamy piękną polską tradycję w osobie Janusza Korczaka, do którego pism odsyłam. Piszę o tym zresztą ostatnio na swoim blogu, na który, żeby się nie powtarzać - zapraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirnal - aktywnym jesteś członkiem naszej społeczności, ale czasem, może za bardzo. Po prostu czasem - bez urazy - odpuść. Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.