Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7299 miejsce

Zespół dziecięcy "Promyczki Dobra" istnieje już ponad 20 lat

Inspiracją do powstania zespołu "Promyczki Dobra" było wydanie pod koniec 1991 roku pierwszego numeru dziecięcej gazety o tematyce religijnej pod tytułem "Promyczek Dobra".


Promyczki Dobra mają 20 Lat / Fot. Materiały Wydawnictwa PromyczekWówczas w umysłach animatorów twórczości dziecięcej zrodził się pomysł, aby stworzyć grupę małych muzyków, którzy mogliby rozwijać swój talent, zdobywać nowe umiejętności, kształtować zdolności i twórczo współpracować ze swymi rówieśnikami. Początki były trudne. Działalność zaczęła się od spotkań w salkach na plebanii przy kościele świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Odbywające się tam próby śpiewu dawały dzieciom mnóstwo satysfakcji, sprawiały, że miłość do muzyki była coraz silniejsza.

Już w końcu 1991 roku zespół „Promyczki Dobra” tworzyło kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców. Wykonywany przez nich repertuar był bardzo zróżnicowany. Oprócz pieśni religijnych śpiewano piosenki oazowe i harcerskie. Z czasem rozwinęły się inne obszary dziecięcej aktywności. Oprócz małych wokalistów w życiu zespołu czynnie zaczęły uczestniczyć dzieci grające na rozmaitych instrumentach, między innymi na tamburynach, grzechotkach, trójkątach, bębenkach, kołatkach. Dzięki wprowadzeniu tańca i ruchu scenicznego, zespół zyskał wyjątkowy charakter oraz nawiązał współpracę z zespołami działającymi przy Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Sączu.

Ksiądz Andrzej Mulka kawalerem Orderu Uśmiechu / Fot. arch. MENU GROUPW maju 1992 roku z okazji Dnia Dziecka zespół „Promyczki Dobra” po raz pierwszy wystąpił na scenie. Od tego czasu dzieci nieprzerwanie biorą udział w festiwalach organizowanych na całym świecie. Młodzi sądeczanie występowali na Placu Świętego Piotra, nad grobem Świętego Franciszka w Asyżu, w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, przy Space Centre w Lester czy na wiedeńskim Kahlenbergu. „Promyczki Dobra”, wraz z dziećmi z całego świata brały udział w „Jubileuszu Dzieci”, którego główne obchody miały miejsce w Watykanie. Uczestniczyły wówczas w specjalnej audiencji u Ojca Świętego. Ich występy we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji, Czechach, Portugalii, Austrii są znakiem niezwykłego potencjału zespołu jak również przykładem znaczenia jakie ma dziecięca twórczość w świecie.

Od 1993 roku zespół nagrywa płyty, a repertuar „Promyczków Dobra” znany jest nie tylko w Polsce, ale poza jej granicami. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród środowisk polonijnych, ale nie tylko. Zespół miał też swoją przygodę z telewizją. Przez wiele lat „Promyczki Dobra” współpracowały z Telewizją Polską i z redakcją programów: „Ziarno”, „Między ziemią a niebem”, „Czasy” oraz brały udział w nagraniach do specjalnych odcinka programu „Od przedszkola do Opola” dotyczących twórczości Stanisława Moniuszki, jak również tematyki patriotycznej i religijnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.