Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6126 miejsce

Zespół John Kentucky Band o swojej najnowszej płycie (wywiad)

Zespół John Kentucky Band wydał właśnie swój najnowszy album, zatytułowany "Znaki czasu". O płycie, inspiracjach i planach opowiedział lider oraz wokalista zespołu - Roman Wiktorek.

 / Fot. Tomasz Walus1. Kilka dni temu ukazała się wasza druga płyta, zatytułowana „Znaki czasu”. Czym różni się ona od pierwszego albumu?


Drugi album ("Znaki czasu") jest w pełni autorski. Na pierwszym ("Dotknij ... czas") wykorzystaliśmy trzy piosenki wykonawców zagranicznych (Vince Gill, Phil Vassar, Holly Dunn) do których napisaliśmy swoje słowa oraz do dwóch wierszy Jonasza Kofty ("Być wszędzie" i "Podróżą każda miłość jest") napisaliśmy muzykę. Do naszych słów w piosence "Śpiewaj Mirek śpiewaj" muzykę zaczerpnęliśmy z piosenki "Śpiewaj Tomek śpiewaj" Cezarego Makiewicza. Reszta piosenek jest naszego autorstwa.
Druga płyta jest w 100% autorska, a tytuł płyty oddaje spostrzeżenia zawarte w piosenkach na niej znajdujących się.


2. Płytę otwiera piosenka o znamiennym tytule „U Pana Boga w Kędzierzynie”. Po teledysku do tego singla, widzimy nawiązania do filmu Jacka Bromskiego. Skąd takie powiązanie?


Od samego początku - pisząc tą piosenkę, chciałem pokazać, tak jak w trylogii Jacka Bromskiego "U Pana Boga ...", że - mimo różnic kulturowych, społecznych, ekonomicznych i innych - środowisko lokalne jest w stanie bezproblemowo funkcjonować. Stąd analogia do trylogii. Wierzę, że dzięki tej piosence udało się pewien model przeszczepić na lokalny grunt, sugerując drogę do wielopłaszczyznowej symbiozy. To był pierwszy aspekt tej piosenki. Drugi - to retrospektywne spojrzenie na polskie podwórko przełomu lat 80/90, pokazane w wycinku rzeczywistości jednego z kędzierzyńsko-kozielskiech osiedli. Opowiadamy o trudnych czasach naszej młodości, jednak z nutką nostalgii za miejscami, w których nas już nie ma. W teledysku wystąpił znany aktor Krzysztof Dzierma, grający u trylogii Jacka Bromskiego "U Pana Boga ..." rolę charyzmatycznego księdza.


3. Autorem muzyki i słów do wszystkich piosenek jesteś Ty. Skąd czerpiesz inspirację?


Źródeł inspiracji jest wiele. W kwestii muzycznej, od młodych lat kształtowała mnie muzyka rockowa i punk rockowa. Tej zza oceanu było mało, więc w głównej mierze słuchało się muzyki polskiej, wspierając się wyjazdami do Jarocina. Potem, gdy otwarto drzwi na muzykę zachodnią, można było kupować płyty zagranicznych wykonawców. Wtedy źródłem inspiracji były klimaty z Seatle oraz The Exploited czy Metallica. Potem przyszła pora na lżejsze klimaty typu Bryan Adams, Phil Collins, Joe Cocker, U2, Pink Floyd, Sting. Dziś słucham głównie americany i nią się inspiruję (Vince Gill, Alison Kraus, Toby Keith, George Stait, Texas i wielu innych). Bardzo duże emocje wzbudzają we mnie melodie grupy First Aid Kit, The Broken Circle Breakdown Bluegrass Band, Mumford & Sons, The Lumineers). Od lat zafascynowany jestem twórczością - niestety już nie żyjącego - mego przyjaciela Mirosława Breguły z grupy Universe.

Inspiracji, które mają wpływ na warstwę tekstową moich piosenek, również jest sporo. Wynikają one z obserwacji codzienności, ludzkich zachowań, indywidualnego sposobu podejścia do życia. Wynikają też z głębokiej analizy związanej z moim subiektywnym postrzeganiem świata. Moje teksty często zahaczają o przemijanie, o rozterki i walory codzienności, miłość, zadają pytania, wskazują pewne rozwiązania, nastrajają pozytywnie do życia. Nieodłącznym źródłem wielu moich inspiracji jest też moja żona.


4. 31 stycznia gracie koncert promujący płytę. Gdzie można was usłyszeć oraz czy zagracie cały materiał z najnowszej płyty?


Zapraszamy serdecznie na nasz koncert promujący naszą drugą płytę "Znaki czasu", który odbędzie się w niedzielę 31.01.2016 o godz. 15:00 w Domu Kultury "Chemik" w Kędzierzynie-Koźlu (Al. Jana Pawła II 27) - wstęp bezpłatny. W czasie koncertu będą do nabycia nasze płyty. Na koncercie pojawi się wiele piosenek z nowej płyty. Nie zabraknie jednak również piosenek z pierwszej płyty - tych, na które wielu widzów zapewne będzie czekać. Aktualnie jesteśmy w trakcie zapełniania kalendarza koncertowego na 2016 rok. Życzymy wszystkim pomyślności w nowym roku i niech nasza muzyka Was uspokaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.