Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22295 miejsce

Zespół Laibach nagrał własną wersję powstańczej pieśni Warszawskie dzieci

Słoweńska grupa Laibach nagrała własną wersję jednej z najpopularniejszych pieśni powstańczych. Utwór "Warszawskie dzieci" znalazł się na płycie "1 VIII 1944. Warszawa" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury.

 / Fot. materiały prasowePłyta "1 VIII 1944. Warszawa" została przygotowana z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i zawiera trzy premierowe utwory słoweńskiego zespołu Laibach. Krążek otwiera przeróbka jednej z najpopularniejszych pieśni powstańczych. "Warszawskie dzieci" z muzyką Andrzeja Panufnika i tekstem Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego to muzyczny symbol powstania. Po raz pierwszy pieśń została wyemitowana 8 sierpnia 1944 r. przez rozgłośnię "Błyskawica". Oprócz "Warszawskich dzieci" znajdziemy na płycie jeszcze dwa utwory "Zog Nit Keyn Mol" i "Mach Dir Nichst Daraus".

Laibach powstał w 1980 r. na terenie ówczesnej Jugosławii. Nazwa grupy pochodzi od niemieckojęzycznego określenia Lublany. W 1985 r. ukazał się pierwszy krążek grupy. Ze względu na swą estetykę, stylizowanie wideoklipów na kino III Rzeszy, umiłowanie marszowych rytmów zespół od początku musiał walczyć z łatką grupy neonazistowskiej. Korzystając ze specyficznych środków wyrazu piętnował nacjonalizm na Bałkanach. Dziś mało kto ma wątpliwości, co do intencji członków zespołu. Jest on uznawany za jednego z prekursorów industrialu.

Płytę "1 VIII 1944. Warszawa" można kupić na stronie Narodowego Centrum Kultury.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.