Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7971 miejsce

Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Radziejowa

Pomysł utworzenia zespołu tego typu kiełkował w Radziejowie od dawna. To co osiągnął zespół to wynik pracy wszystkich jego członków. W pierwszym składzie znajdowało się kilka kobiet, już w pewnym wieku, doskonale znających obrzędy kujawskie, z własnych doświadczeń lub opowiadań swoich matek i babek. Cały zespół to autentyczni Kujawianie - grupa przyjaciół, których połączyła i łączy wspólna pasja „taniec i śpiew związany z Kujawami i samym Radziejowem”.

Zespół Kujawy / Fot. Karol SzmagalskiWystarczyło tylko wyszukać zapomniane obrzędy kujawskie, przeprowadzić niezliczone ilości prób, mieć ogromne samozaparcie w pokonywaniu różnych trudności i już sukces gotowy. Przede wszystkim jednak trzeba kochać kujawski taniec i pieśń, trzeba lubić i trzeba chcieć. Tak właśnie do pracy w zespole podchodzą członkowie "Kujaw", bo nikt im za pracę nie płaci złamanego grosza.

Dziś "Kujawy" są bardzo znanym zespołem odnoszącym wiele sukcesów tak w regionie jak i na przeglądach na terenie całej Polski a także za granicą. Ciekawa jest historia Radziejowskich "Kujaw" i dlatego chciałbym podać najważniejsze fakty z działalności zespołu oraz ludzi z nim związanych. Uważam, że w działalności życia kulturalnego Radziejowa na szczególną uwagę zasługuje społeczny ruch kulturalny, posiadający tradycje sięgające XIX wieku. Ten żywiołowy, lecz rozproszony ruch społeczno-kulturalny ujęto w ramy organizacyjne powołując w 1962 roku Towarzystwo Miłośników Kujaw. Powstało ono z inicjatywy Józefa Górczyńskiego, organizatora i wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie, posła na Sejm, zasłużonego działacza kultury.

Na pierwszym zebraniu organizacyjnym TMK wybrano Józefa Górczyńskiego, który pełnił tę funkcję do śmierci w 1994 roku. Na szczególną uwagę w działalności Towarzystwa Miłośników Kujaw zasługuje fakt zorganizowania w 1967 roku zespołu folklorystycznego. 17 grudnia 2007 r. minęło 40 lat od jego utworzenia. Organizatorem tego zespołu, o niewątpliwym znaczeniu kulturowym i kulturotwórczym, był wspomniany prezes TMK, Józef Górczyński. Powołany amatorski zespół folklorystyczny przybrał nazwę „Kapela Ludowa”. Biorąc pod uwagę skład zespołu nazwa ta wydaje się uzasadniona.

Podstawowym członem była liczebnie największa grupa osób grających na instrumentach. Pod nazwą „Kapela Ludowa” zespół występował do 1970 roku. W tym to bowiem roku pojawiła się po raz pierwszy nazwa „Zespół Pieśni i Tańca ”Kujawy”. Ta nazwa jest najbardziej właściwa, bowiem zespół gra, śpiewa, tańczy. Radziejowski zespół Kujawy zaliczyć należy do kategorii zespołów autentycznych. Prezentuje on folklor naturalnie, niejako na „żywo”. Programy zespołu opracowywane są zazwyczaj samorzutnie, dzięki uczynnej pamięci osób starszych, odtwarzających dawne piosenki, tańce, zwyczaje i treści obrzędów. Zespół powstał z autentycznej potrzeby grupy członków TMK i niejako na zapotrzebowanie mieszkańców Radziejowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

MAGDA
  • MAGDA
  • 06.06.2011 12:46

Fajne BYŁAM TAM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.