Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7668 miejsce

Zespół Voo Voo wykorzystał wiersze powstańców warszawskich. Powstała płyta "Placówka 44"

Z okazji 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego powstała płyta, której utwory to połączenie wierszy napisanych przez walczących w 1944 roku oraz muzyki skomponowanej przez zespół Voo Voo.

 / Fot. Łukasz Gdak/Polska PressZ okazji zbliżającej się, kolejnej już rocznicy powstania warszawskiego zespół Voo Voo wydał nową płytą, dość szczególną, wyróżniającą się od pozostałych. Jej tytuł to "Placówka 44". Można powiedzieć, że krążek ten powstał we współpracy z samymi powstańcami. Teksty piosenek to wiersze, które młodzi ludzie pisali podczas walk o Warszawę. Daje to gwarancje autentyczności, szczerych wzruszeń.

Zespół skomponował muzykę do powstańczej poezji. Do wykonania gotowych 12 utworów członkowie grupy postanowili zaprosić wybranych artystów młodego pokolenia.

Na płycie będzie można usłyszeć Barbarę Wrońską (członkini zespołu Pustki), Tomasza Organka, Tomasza Makowieckiego, Barbarę Derlak (członkini zespołu Chłopca kontra Basia) oraz Justynę Święs (znana z duetu The Dumplings).

Utworów z płyty będzie można posłuchać na żywo w piątek, 24 lipca, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania. Wstęp na wydarzenie kosztuje 10 zł, bilety dostępne są na stronie www.bilety.1944.pl, w kasie muzeum oraz przed samym koncertem. Dzieci i młodzież do 14 roku życia mają prawo do wejścia bez biletu.

Czytaj także: OFF Festival idzie w świat [ZAPOWIEDŹ]


Voo Voo to zespół pod kierownictwem Wojciecha Waglewskiego, od którego inicjałów pochodzi nazwa grupy. Działają już od 30 lat, poświęcają się przede wszystkim połączeniom rocka i folku różnych kultur.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Mateuszu, w moim odczuciu ta nieistniejąca w show biznesie forma działalności artystycznej - jest właśnie świadectwem autentycznego zaangażowania i oddania. To właśnie jest zasługująca na najwyższe uznanie i wyróżnienie misja. Ten wybór jest jak najbardziej zrozumiały w kontekście najwyższych ideałów humanistycznych, które nie tylko prezentujecie w twórczości, ale potwierdzacie w życiu, we wszystkich sferach działań. O ileż cenniejsze jest takie działanie pod względem moralnym niż czerpanie korzyści materialnych z okazji poniesionej ofiary krwi i życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni państwo. Bardzo dziękujemy za miłe słowa.
Osobiście bardzo cenię Voo Voo. O wiele lepiej jest, że wystąpi ten zespół, a nie np. Doda Elektroda.
Jednak fakt pozostaje faktem, że wykonawcy spoza tzw głównego nurtu nie mają najmniejszych szans na zaistnienie w naszej zabetonowanej rzeczywistości show-bussinesowej (piszę to, opierając się na praktyce). Poza tym ze swoją działalnością istotnie różnimy się od innych wykonawców, ponieważ nie zarabiamy na niej ani grosza. Można raczej mówić o kosztach, które ponosimy, jeżdżąc po liceach i domach kultury z koncertami, po to aby pokazywać patriotyzm naszych wspaniałych Polaków. To nasz wybór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie. O to chodzi. Nikt nie deprecjonuje zespołu Voo Voo. Nie wyrażam najmniejszej niechęci wobec tej grupy, upominam się natomiast o włączenie Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza do tego wydarzenia kulturalnego. Bez nich ta uroczystość jest po prostu niepełna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem :) Cieszę się. Źle zinterpretowałem Pana komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, nie porównuję Voo Voo do gwiazdeczek sezonu. Miałem okazję być na koncercie tej formacji i rzeczywiście ich twórczość robi ogromne wrażenie. Chodziło mi jedynie o to, by przy takich okazjach jak ta, zwracać też uwagę na artystów mniej znanych,a wpisujących się swą twórczością w nurt związany np. z tematyką Powstania Warszawskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, może nie wrzucajmy jednak do jednego worka aktoreczki z reklam z Waglewskim i Voo Voo :-) Różnica jest jednak Z A S A D N I C Z A. Oczywiście na korzyć Voo Voo. Nie bardzo rozumiem dlaczego akurat przedsięwzięcie Voo Voo budzi Państwa niechęć: prawie 30 lat na scenie, kilkadziesiąt bardzo dobrych płyt. Do mainstreamu daleko (bo mainstreamem są gwiazdeczki typu Ewelina Lisowska, a nie Voo Voo). Serio, to świetna grupa i nie zasługuje na złe słowo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie masz rację, Adrianno, ale miej też na uwadze, ze żyjemy w kraju, gdzie Barbara Kurdej -Szatan uznawana jest za najlepszą aktorkę, "Rolnik szuka żony" to ulubiony show naszych rodaków, a o pewnym serialu, który wspaniały jest już w tytule, nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak - zwłaszcza przy tego rodzaju uroczystości, jak rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - powinny mieć zastosowanie inne zasady niż w wypadku kultury masowej. Szczególnie ważne, by dali w nich swój wyraz ci artyści, którzy duchem całym oddają się tematowi. I co najważniejsze - nie tylko od święta, lecz każdego dnia.
Tym bardziej też że mają duży i uznany dorobek. Źle się dzieje w tej instytucji kultury, która o takich ludziach zapomina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że organizatorzy stawiają przede wszystkim na tzw. nazwiska, czyli osoby znane z telewizji głównie. Natomiast Barbara i Mateusz robią swoją znakomitą robotę po cichu, bez udziału mainstreamowych mediów i sponsorów typu Żywiec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wyobrażam sobie rocznicy wybuchu powstania bez koncertu Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza.
Dlaczego organizatorzy nie zaprosili tych wybitnych artystów? Wielka szkoda, że nie będzie można ich usłyszeć i zobaczyć w tych okolicznościach.
Czemu nie pamięta się w Polsce w Muzeum Powstania o kompozycjach powstańców w tym doskonałym wydaniu?
Mateusz Jarosz napisał muzykę do wierszy powstańców : Witolda Kieżuna, Sławomira Pocztarskiego i Krzysztofa Baczyńskiego. Basia Figurniak wykonała już je wielokrotnie od 2014 roku w polskich liceach, a
także w Słowienii, Austrii i Chorwacji. Szkoda, że się zapomina o -tym bardziej, że działania tych artystów przynoszą autentyczny wyraz przeżyć, uczuć pokolenia powstańców.
To nadzwyczajna twórczość, której należy się szczególne miejsce podczas takich uroczystości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.