Facebook Google+ Twitter

Zezem z półobrotu, czyli poezja wyborczych sloganów

Kiedyś wymyśliłem sobie taką zabawę, żeby hasła komitetów wyborczych i poszczególnych kandydatów układać w... wiersze. Podczas toczącej się kampanii powstał kolejny „utwór”, który zatytułowałem zresztą bardzo prozaicznie: „Wybory 2007”.

Zacznę od tekstu, który utworzyłem z haseł „żywo wyciętych” z materiałów wyborczych najważniejszych ugrupowań uczestniczących w wyścigu do sejmowych i senackich foteli:

Zawsze blisko ludzi pracy
Dbamy o Polskę
Dbamy o Polaków
Porozumienie służy ludziom

Razem stworzymy lepszą przyszłość
Praca przede wszystkim

Silna rodzina
Bezpieczna szkoła
Niskie podatki

Głosuj POzytywnie
O prawdę i godność
Dla zwykłych ludzi
By żyło się lepiej. Wszystkim!Utwór trąci wprawdzie duchem socrealizmu, ale przecież nie ja wymyśliłem jego strofy, dlatego nie do mnie powinny być adresowane ewentualne pretensje. Ja go jedynie zredagowałem. Pokuszę się też o kilka zdań odredaktorskiego komentarza. Znamienne jest to, że, mimo iż poszczególne wersy zapożyczyłem od różnych komitetów (PiS, PO, LiD, PSL, LPR i Samoobrony), to nie wiem czy któryś z nich odrzuciłby jakiekolwiek hasło „konkurencji”. Wniosek? Sądzę, że jest bardzo oczywisty: wszyscy chcą dla nas jak najlepiej! I jak tu nie kochać takich komitetów, jak nie kochać takich kandydatów? Przecież nikt z nich nie oczekuje niczego dla siebie, przeciwnie - to oni dobrowolnie pragną wziąć na siebie tak wielkie brzemię odpowiedzialności, żeby za te marne diety doprowadzić nas do ziemskiej Arkadii, uszczęśliwiać tak niedobry czasem elektorat.

Tak, tak, to my – wyborcy, powinniśmy się uderzyć w piersi i zajrzeć w swoje niedobre serca, za przejawiane malkontenctwo, za niewdzięczność, krytykanctwo i niską wyborczą frekwencję. Liczę jednak, że kandydaci nawet w przedwyborczej gorączce postarają się jednak nas zrozumieć.

Drodzy kandydaci! Z grona tylu dobrych, bez reszty oddanych narodowi osób naprawdę bardzo trudno wskazać tego jednego, przy którym należy postawić krzyżyk (wyborczy), a my mamy tylko po jednym głosie właśnie! Zresztą wszyscy i tak wiedzą, że każdy wybór oznacza dobry wybór, bo czy ktoś potrafi wskazać choć jedną strofę, która mówi coś złego? Nie ma, prawda? I to jest dylemat polskich wyborców. I dlatego bywa nas tak niewielu przy urnach.

Jako puentę sparafrazuję zdanie artysty kabaretu Jana Pietrzaka: "Żeby chociaż jeden komitet wyborczy chciał źle i żeby po wygranych wyborach też mu się nie udało..."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

+) Ja miałam podobny pomysł napisania wierszem historii najpierw Polski później powszechnej. Mam już kilka "poematów", ale nie wiem czy wystarczy mi samozaparcia. Miałam nadzieję na debiut na tym portalu, ale chyba się nie odważę. Pozdrawiam serdecznie... LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomniałam o ikonce- jeszce raz "+"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytam z opóźnieniem, ale nie zawsze jest czas by przesiadywać przed komputerem ( teraz też nasłuchuję , czy nie kipi niedzielny rosół) za to "+" jest na bieżąco :) samo życie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za opinie. Bardzo podoba mi się pomysł z losowaniem. I zawsze byłoby wiadomo, kto jest winien, że mamy takich reprezentantów - maszyna losująca. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, że trudno wybrać bo wszyscy kandydaci "poświęcają się dla naszego dobra" i wszyscy chcą dobrze. Może warto zatem wybierać podobnie jak w Toto Lotku metodą "chybił trafił"? Może nawet nie są potrzebni wyborcy, których z powodzeniem może zastąpić maszyna losująca. Tak byłoby taniej a i problem niskiej frekwencji zniknąłby definitywnie...
Wyborcy zasiedli by wieczorem przed telewizorem i usłyszeli jak sympatyczny prezenter odczytuje "w dzisiejszym losowaniu do sejmu, wylosowano...".

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) w ciekawy sposób pokazałeś miałkość sloganów wyborczych. Mnie najbardziej powala hasło PiS "Zlikwidujemy korupcję" - postulat nierealizowalny , bo korupcję, przestępczość, biedę etc. da sie najwyżej ograniczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.