Facebook Google+ Twitter

Zgierz zmienia swoje oblicze dzięki funduszom unijnym

Dwa szczególnie ważne miejsca dla mieszkańców Zgierza - Stary Rynek przy Magistracie oraz Plac Kilińskiego - są właśnie przebudowywane przy ogromnym wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu ZPORR.

Plac Jana Pawła II

 

Na Placu Jana Pawła II prace już trwają. | Fot. Paweł Wężyk.Jeszcze 70 lat temu funkcjonował tu Plac Targowy. Plac ma kształt czworokąta, pierzeje południowa i północna zabudowane są XIX-wiecznymi kamienicami. Na parterze tych budynków znajdowały się sklepy i restauracje. Tutaj było centrum ówczesnego Zgierza. Na pierzei zachodniej znajduje się Urząd Miasta, natomiast zabudowania pierzei wschodniej zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Teraz znajduje się tutaj dwupasmowa jezdnia łącząca Górny Śląsk z Pomorzem. Każdy kto podróżował przez Zgierz musiał tędy przejeżdżać.

Właśnie na tym placu odbywają się najważniejsze uroczystości: rocznicowe, rozrywkowe (Nowy Rok, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), a od kilku lat żołnierze służby zasadniczej z miejscowej jednostki składają tutaj przysięgę.

Plac Jana Kilińskiego

 

Plac Jana Kilińskiego gotowy do remontu.
| Fot. Paweł Wężyk.Dawniej nazywany Rynkiem Nowego Miasta spełniał funkcje handlowe i zlokalizowany był na niewielkim wzniesieniu. Pierwotną zabudowę rynku stanowiły drewniane domy sukienników. Do chwili obecnej przetrwał zaledwie jeden z nich pod nr 13. Obecnie w tym miejscu krzyżują się drogi niemal wszystkich zgierzan podróżujących do szkoły lub pracy. Prawie wszystkie autobusy komunikacji miejskiej mają tutaj swoje przystanki. To tutaj jest pętla tramwaju nr 11 łączącego Zgierz z Łodzią.

Prace budowlane

 

Tak będzie wyglądał Plac Jana Kilińskiego.
| Fot. Paweł Wężyk.Dzięki skutecznym zabiegom samorządowców miasta, wreszcie ruszyły prace budowlane na wcześniej opisanych placach. O tym jak trudno spełnić wszystkie warunki przyznania dotacji unijnych świadczą doniesienia prasy, z których dowiadujemy się, jak wiele tych środków już przepadło i nigdy nie zostaną wykorzystane.

Rewitalizacja placu Jana Pawła II i placu Jana Kilińskiego jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz z budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Całkowity koszt obu inwestycji wyniesie blisko 2 miliony złotych. 312 tysięcy wyłoży gmina, resztę pokryją wspomniane fundusze.


Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia

Zrujnowany budynek przy ulicy Długiej.
| Fot. Paweł Wężyk.Jak choćby zrujnowany budynek przy reprezentacyjnej ulicy w Zgierzu. Ale na wszystko przyjdzie odpowiednia chwila. Niewątpliwie miasto zmienia swoje oblicze i oby tak dalej. Wystarczy tylko chcieć. Czy w Twoim mieście również prowadzone są podobne inwestycje ze środków unijnych? Sprawdź!

Przy tworzeniu artykułu korzystałem z „Przewodnika po Zgierzu i powiecie zgierskim” wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zgierza w 2004 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Super, pisz dalej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że Polacy wolą pisywać *Plac Kilińskiego, Plac Czerwony*, choć słowniki wskazują na *plac X*. RJP nie reaguje na prośby, aby zmienić ów niedobry obyczaj. Zatem - czy pisać wg własnego mniemania, czy wg reguł?
Co by się działo w miastach, gdybyśmy nie weszli do UE?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.