Facebook Google+ Twitter

Zgłoszenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członków zarządu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-12 20:10

Na spółce kapitałowej spoczywa odpowiedzialność za nieuregulowane zobowiązania. W określonych przepisami prawa przypadkach odpowiedzialność ta może być jednak przeniesiona na członków zarządu spółki.

Prawnik w międzynarodowej kancelarii prawnej w Warszawie. Fot. Tomasz Błotnicki / Fot. Tomasz BłotnickiKodeks spółek handlowych nie do końca precyzuje kwestie odpowiedzialności członków zarządu podczas wszczęcia egzekucji przeciwko spółce. Artykuł 299 k.s.h. wskazuje, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności, za zobowiązania spółki jeżeli wykaże jedną z trzech okoliczności zwalniających tzn.:
a) że złożył we właściwym czasie wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, lub
b) niezgłoszenie wniosku, o którym mowa w pkt 1, nastąpiło nie z ich winy lub,
c) pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia
postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

Jak wynika z powyższego przepisu, w zależności od przyjętej koncepcji wierzyciel-powód w trakcie procesu wytoczonego członkowi (członkom) zarządu musi wykazać jedną lub co najwyżej dwie okoliczności. Natomiast odrzucić należy wyrażane niekiedy zapatrywanie, jakoby winien on ponadto udowodnić „uchybienia członków zarządu powodujące ich odpowiedzialność, które stwarzają domniemanie winy tych osób”. Wspomniane uchybienia, polegające na niezgłoszeniu we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości, objęte są bowiem domniemaniem wynikającym z art. 299 k.s.h. Dlatego to nie wierzyciel powinien je wykazywać, lecz wręcz przeciwnie – pozwany, dążąc do uchylenia swej odpowiedzialności, może przeprowadzić dowód, że nie miały one miejsca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.