Facebook Google+ Twitter

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Mimo zakończonej kampanii wyborczej wojna polityczna pomiędzy wyborcami trwa. I jak to w przypadku wojen, mało jest z tego pożytku.

Billboard "Polska na dobrej drodze" Prawa i Sprawiedliwości w warszawskim metrze. Na środku dużych białych plakatów widnieje napis: "Polska na dobrej drodze". Niżej - adres strony internetowej, na której PiS dziękuje za głosy oddane na tę partię. / Fot. PAP/Jacek TurczykJakiś czas temu, przeglądając forum internetowe, trafiłam na propozycję polityczną wysuniętą przez kogoś z młodych gniewnych: usunąć z życia politycznego wszystkich, którzy urodzili się przed rokiem 1984. Ci bowiem skażeni są jadem komunizmu i w swoich wyborach oraz postulatach nie potrafią kierować się rozsądkiem, wciąż lecząc dawne rany. Cóż, o tym pisał już Miłosz w "Zniewolonym umyśle". Skażenia kwestionować nie będę - urodziłam się przed osiemdziesiątym czwartym i ostatnie lata komunizmu dobrze pamiętam. Bardzo sobie to jednak cenię i wierzę głęboko, iż te kilkanaście wspomnień z czasów dzieciństwa pomaga mi poniekąd w dokonywaniu politycznych wyborów.

To o politykę można się kłócić?O tym, jak hermetycznym może się wydać takie doświadczenie i jego siejące spustoszenie w umyśle skutki, przekonałam się rok temu przebywając na stypendium w Niemczech. W celu ułatwienia międzynarodowemu towarzystwu procesu integracji zorganizowano nam specjalne zajęcia, w ramach których mieliśmy poznawać różnice w sposobie bycia dzielące ludzi zamieszkujących najróżniejsze kawałki świata. Oficjalnie chodziło o drobne gesty typu zwyczaj całowania w policzki przy powitaniu bądź koleżeńskie poklepywanie po plecach, w naszym studenckim gronie szybko jednak doszliśmy do omawiania głębszych różnic. Jednym z tematów była religia, o której nam, Polakom, najciekawiej rozmawiało się z tymi, których podejście znacznie się od naszego różniło. Byli więc Japończycy, przeważnie ateiści, uprzejmie odpowiadający na nasze pytania i zadający własne, podszyte prawdziwą ciekawością kogoś, kto stoi z boku. Byli Czesi, patrzący na nas, Polaków, z lekkim przymrużeniem oka. Mocno zlaicyzowany Egipcjanin, jedyny w grupie przedstawiciel krajów arabskich,
przysłuchiwał się i kiwał ze zrozumieniem głową. Nie wytrzymał i wytrzeszczył oczy dopiero w momencie, gdy po odłączeniu się grupy Japończyków dyskusja pomiędzy Polakami a Czechami zboczyła nieco z tematu i zeszła na kwestie polityczne. Młody potomek faraonów przez jakiś czas słuchał z niedowierzaniem, w końcu przerwał pytaniem, które skierował bezpośrednio do mnie:
- Czy ja dobrze rozumiem? W waszym kraju ludzie mogą się ze sobą pokłócić o politykę? Dlaczego?

Spadkobiercy polskiej historiiWraz z koleżanką poczułyśmy się zobowiązane do wyjaśnienia Egipcjaninowi pewnych subtelności. Opowiedziałyśmy pokrótce o komunizmie i walce z nim, o stanie wojennym i młodej polskiej demokracji. Opisałyśmy też mniej więcej ówczesną scenę polityczną, starając się możliwie obiektywnie scharakteryzować liczące się w sejmie V kadencji stronnictwa. Nam, spadkobierczyniom takiej a nie innej historii, wszystko wydawało się oczywiste: w naszym życiu politycznym wciąż aktywni są zarówno postkomuniści, jak i ci, którzy z dawnym systemem walczyli, choć i w tym drugim obozie występuje podział. Starałyśmy się ze wszystkich sił, patrząc na coraz bardziej zdezorientowaną twarz młodego człowieka, który zadał kolejne pytanie:
- Ale po co się o to kłócicie?

Obywatele ponad podziałami?Z perspektywy czasu stwierdzam, że pytania, które jeszcze rok temu budziły we mnie coś w rodzaju litości, głupimi wcale nie były. Co więcej, mam wrażenie iż mało kto z nas potrafiłby udzielić na nie rozsądnej odpowiedzi. Czy chcemy tego czy nie, jesteśmy związani z tym krajem po wsze czasy - obojętnie, czy obserwujemy sytuację od środka, czy z zagranicznej perspektywy. W świetle tego wszystkiego nie rozumiem ciągłego, mimo zakończonej kampanii, przekrzykiwania się, w którym bardzo często nie chodzi o to, kto ma rację, ale kto głośniej krzyczy. Być może warto zadać sobie pozornie naiwne pytanie "po co" i stwierdzić, że najlepszym lekarstwem na dobre i spokojne życie w Polsce są uczciwość i rezygnacja z wzajemnego podkopywania dołków. Jeśli do realizacji tego pomysłu przystąpi odpowiednia liczba obywateli (w tym również polityków), krzyki i epitety nie będą wcale potrzebne. Powstanie więcej wspólnych projektów odnośnie tego, co można zrobić.

Mocne postanowienie poprawyW imię nowego postanowienia obiecuję wystrzegać się rozsyłania otrzymywanych adresów do grafik wyśmiewających tych, na których nie głosowałam. Bo w końcu łączy nas jedno: wszyscy wybieraliśmy to, co wydawało się najlepsze dla kraju i dla naszych najbliższych. Teraz i dwa lata temu. Pamiętajmy o tym, bo nawet najlepsi politycy rozłożą ręce w geście rezygnacji nad podzielonym społeczeństwem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

glbvfslies
  • glbvfslies
  • 14.07.2011 21:45

tZyBnB <a href="http://ggakfrtqyeud.com/">ggakfrtqyeud</a>, [url=http://yrbglestfbps.com/]yrbglestfbps[/url], [link=http://ehntygcwnkko.com/]ehntygcwnkko[/link], http://yqfrneyxkwdv.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
vqzofklwecw
  • vqzofklwecw
  • 14.07.2011 19:59

2z4UDD <a href="http://gxqvxfoujxfm.com/">gxqvxfoujxfm</a>, [url=http://qidmwotowaae.com/]qidmwotowaae[/url], [link=http://qshvdfmrgnsr.com/]qshvdfmrgnsr[/link], http://myluekvlhtvm.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
emuxyyd
  • emuxyyd
  • 13.07.2011 18:01

2IqiFq <a href="http://iyhwrfrvdeit.com/">iyhwrfrvdeit</a>, [url=http://mvjrcnijffvl.com/]mvjrcnijffvl[/url], [link=http://pksmcarczdhk.com/]pksmcarczdhk[/link], http://rvjfwjuwyufe.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.10.2007 22:16

(+) Racja, skończmy z dzieleniem się na obozy i walką, bo o wojnie - jak pisze Marika - w ogóle zapomnijmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wręcz przeciwnie, tzn. myślę, że zdrowo jest czasem poznać punkt widzenia kogoś kto ma kompletnie inne poglądy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam w rodzinie pełny przekrój sceny politycznej, od Polskiej Partii Pracy po Unię Polityki Realnej. I nie widzę w tym problemu, a nawet wręcz przeciwnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o, janusz76, ja mam w rodzinie dokładnie odwrotnie
@ gajowymarucha: zgadzam się co do SLD, nie zgadzam się co do PSL. Oni pracują jak trzeba, są merytoryczni i wyrastają na nowoczesną partię. W trójsystemie partyjnym (PO, PiS, PSL) zapewnialiby pewien stopień stabilności i kontynuacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.10.2007 16:22

+ za artykuł. Jestem skażony i mam awersję do lewicy. Jednocześnie dość mam ostrych spięć przebiegających przez moją jak i pewnie przez inne rodziny (ja - prawicowy liberał kontra moi rodzice - konserwatywna prawica).

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+ of course;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@gajowymarucha: Może podoba Ci się liberum veto, ale ja tam uważam, że jest to jeden z elementów ustroju I RP, który doprowadził do upadku państwa. Niezależnie od tego kto jaką propagandę później rozsiewał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.