Facebook Google+ Twitter

Zgorzelec uratowany. Bogatynia prosi o pomoc

Fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej oszczędziła centrum Zgorzelca, zalewając głównie przedmieścia. Sytuacja ustabilizowała się w Bogatyni, jednak mieszkańcy potrzebują pomocy - przede wszystkim chleba i wody.

Bogatynia została całkowicie odcięta od świata. Do miasta nie można również wjechać od strony Czech, ani Niemiec. Do Bogatyni skierowano ciężki sprzęt wojskowy, wysłano również śmigłowce. / Fot. PAP/Grzegorz HawałejFala kulminacyjna dotarła do Zgorzelca w sobotę po godz. 23. Na szczęście, nie dotarła do centrum miasta, zalewając jedynie Przedmieście Nyskie. Po północy zaczęła opadać. Woda, która zalała Zgorzelec, pochodzi z pękniętego zbiornika Niedów Elektrowni Turów.

Miasto jest przygotowane do usuwania skutków powodzi. - Mamy żołnierzy, są strażacy z Wrocławia, jesteśmy przygotowani - powiedział dla TVN 24 wicestarosta Jerzy Zagajski.

O 4 rano w Zgorzelcu pojawił się szef MSWiA Jerzy Miller. Wraz z Rafałem Jurkowlańcem, wojewodą dolnośląskim spotkają się z władzami w urzędzie gminy.

Najgorsza syuacja panuje w Bogatyni. 18-tysięczne miasto zostało zalane przez wodę z rzeki Miedzianki i całkowicie odcięte od świata. Mieszkańcy potrzebują pomocy - głównie chleba i wody. Żywność ma być dostarczana do miasta amfibiami, bo dojazd do Bogatyni wciąż nie jest możliwy.

Burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz zaapelował do wszystkich o pomoc. - Moje miasto zostało zniszczone. Proszę o każdą pomoc, przede wszystkim o chleb i wodę.

Na Dolnym Śląsku ucierpiały również małe miejscowości: Markocice, Porajów, Opolno i Kopaczów. Ewakuowano mieszkańców miejscowości Radomierzyce, leżącej pomiędzy Bogatynią a Zgorzelcem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pani Kasiu:) nie zalała a jedynie- też tragiczne w skutkach-podtopiła 35 budynków. Wymiar i znaczenie zwrotu jest w tej sytuacji bardzo, bardzo ważne:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.