Facebook Google+ Twitter

Zgrozą powiało z Hiszpanii

Trzy dni temu, w piśmie El Pais, ukazał się artykuł Pilar Raholi, w którym autorka dowodzi, że Polska odegrała kluczową rolę w działaniach, które doprowadziły do Holocaustu. Dzisiaj zamieścił go największy portal w polskim internecie.

Strona El PaisCo ciekawe, kiedy próbowałem
znaleźć tekst w oryginale - w serwisie Google News, w którym znajdziemy
wszystkie ważniejsze teksty prasy opiniotwórczej na świecie - wyszukiwanie
zakończyło się niepowodzeniem. Odetchnąłem z ulgą: nie był to artykuł z tych, które odbijają się szerszym echem na świecie i szerzą bzdurne tezy, jakoby Polska stawała się państwem wyznaniowym i dochodziło tu do powtarzających się przypadków łamania praw człowieka.


Ale jest artykuł w „El Pais” skrajnym przykładem najczarniejszego PR, jaki zapewniają naszemu państwu niektórzy nawiedzeni publicyści na Zachodzie. Niemal każde kolejne zdanie dowodzi kompletnej nieznajomości realiów polskich przez Hiszpankę, zarówno tych sprzed lat, jak i obecnych.

Fragmenty artykułu, które nie byłyby kłamliwe lub przynajmniej przesadzone, można w tym tekście policzyć na palcach jednej ręki. A obszerne fragmenty można cytować na lekcjach historii jako przykład kompletnej nieznajomości polskich dziejów w kraju pod wieloma względami podobnym do Polski. Oraz jako modelowy przykład pełnej jadu i nienawiści pisaniny ludzi złej woli. Przytoczmy tylko kilka z nich:

„To właśnie tam, w czarnej otchłani pamięci, znajdują się obozy zagłady. Co prawda za ich powstanie odpowiedzialni są Niemcy – Polska była w tym czasie pod okupacją, a wielu Polaków walczyło przeciwko nazistom (nie należy jednak zapominać, że więcej trudności nastręczyło nazistom zdławienie oporu w warszawskim getcie niż podbój całego kraju). Jednak prawdą jest także, że w tym kraju połączyły się dwa nurty antysemityzmu: nazistowski i wywodzący się z religii chrześcijańskiej”.

Pani Raholi nic nie mówi pewnie data 17 września 1939 r.? Nie ma też chyba pojęcia o tym, że Słowianie, podobnie jak Żydzi, Cyganie i homoseksualiści znajdowali się w tej samej grupie według nazistowskiej ideologii: niewolników, podludzi?

„Ostatnio znów docierają do nas z tego kraju wieści o prześladowaniach, nagonkach i wpływach Kościoła katolickiego, wykraczających daleko poza sprawy duchowe, odwołujących się do najgorszej tradycji religijnego
fundamentalizmu”. Dalej porównuje się Polskę z Turcją. Rzeczywiście, zamiast kwiatka na Dzień Kobiet, przeciętna Polka dostaje na ulicy kamieniem w głowę.

„Byłoby jednak szczytem hipokryzji i co za tym idzie, politycznej złej woli, gdybyśmy pozwolili, żeby jedno z państw członkowskich Unii nie ponosząc żadnych konsekwencji dyskryminowało obywateli o orientacji homoseksualnej czy też podżegało do masowych prześladowań”.

Pilar Rahola, doktor filologii hiszpańskiej Uniwersytetu w Barcelonie, wrzuca do jednego worka nazistów i Kaczyńskich, obozy zagłady, Holocaust, antysemityzm, fundamentalizm religijny i Kościół katolicki, homofobię,
dyskriminację, łamanie praw człowieka i masowe prześladowania. I to wszystko, ten wór, zawiązuje wstęgą z napisem „groza”, opatruje stemplem POLSKA i wysyła na eksport. I kto to kupuje? Polskie media. Albo lepiej: media w Polsce.

Reakcja polskiej ambasady w Madrycie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.03.2007 23:21

A propos tytułu: lepiej by było chyba "Grozą powiało...". Poprawniej zdaje mi się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"szerzą bzdurne tezy, jakoby Polska stawała się państwem wyznaniowym i dochodziło tu do powtarzających się przypadków łamania praw człowieka"

Niestety, łamanie praw człowieka w Polsce nie jest bzdurą. Dwa przypadki na czasie - przetrzymywanie ludzi w areszcie nawet przez kilka lat (rekord - sześć) bez postawienia zarzutów czy odmawianie wypisania skierowania na aborcję dla kobiet, których zdrowie jest zagrożone.

"Polskie media. Albo lepiej: media w Polsce."

Sugestie o piątej kolumnie to specjalność dość nieprzyjemnych typów. Właściwie to tym zdaniem wyraźnie poposułeś odbiór całkiem fajnego tekstu.

Fajnie, że tekst nie jest już napisany wierszem, po co jednak te gigantyczne odstępy między akapitami?

I czy nie lepiej gdyby wiało "grozą"?

Artykuł sam w sobie jest całkiem dobry, a wywody pani Raholi oczywiście skandaliczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod tekstem w El Paise jest komentarz Polaka Andrzeja Tarlowskiego, polemizującego z autorką.
Także na blogu Raholi w tej chwili jest ok.90 wpisów, głównie Polaków i głównie krytycznych wobec jej tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tłumaczenie zostało zrobione (z żalem stwierdzam, że to nie ja jestem taka zdolna! ) .

Wygląda na to, że wersja z Onetu jest poprawnym tłumaczeniem oryginału. Jedyna drobna różnica pojawia sie we fragmencie następującym: Onet:" Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Polska odegrała kluczową rolę w nikczemnych działaniach, które doprowadziły do wymordowania dwóch trzecich całej ludności żydowskiej w Europie". Wersja, którą ja dysponuję : "Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Polska odegrała kluczową rolę w działaniach, których kulminacją była eksterminacja ....".

Myślę , że rzeczowy komentarz, pozbawiony histerii byłby wskazany, z sugestią, by na przyszłość autorka - nie historyk, a filolog- tak niefrasobliwie nie łączyła różnych danych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja siostra może przetłumaczyć na hiszpański, co tylko chcecie, ale dopiero jutro...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro artykuł budzi tyle kontrowersji zróbmy własne tłumaczenie. To kto przetłumaczy artykuł? Lidia, co Ty na to?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku, zawsze coś można zestawić z czymś i powiedzieć: no i w czym problem? Jeśli przeglądniesz inne moje teksty, to zobaczysz, że wcale nie neguję istnienia zjawiska antysemityzmu (specyficznie polskiego) i innych negatywnych zjawisk w naszym kraju. Ale nie trawię też wojującego antypolonizmu. Nikt mi tu nie nakazuje pisania w takim, czy innym tonie. To nie jest tekst polityczny. Troszeczkę dumy narodowej - choćby i z tego, że tak stosunkowo bezboleśnie przeszliśmy od komuny do demokracji parlamentarnej i zachowujemy zdrowy rozsądek jako naród, mimo że presja na zbyt daleko idącą liberalizację jest duża - nie zaszkodzi. Wstydzę się za RG i AL, zwłaszcza za AL. Ale zostałem w kraju i staram się nie przywiązywać wagi do ciągłych przepychanek politycznych. Aż tu nagle wyskakuje z drugiego końca Europy taki smrodliwy pocisk naszpikowany ładunkiem stereotypów. I cisza? Niech w nas walą, bo sami sobie jesteśmy winni? A co to za rozumowanie? Polacy nie mają prawa wybierać konserwatywnych partii? Rząd polski nie ma prawa do działania we własnym państwie? Politycy polscy nie mogą wyrazić opinii, choćby i skrajnych, podczas gdy w innych krajach o wiele bardziej kontrowersyjne poglądy są wyrażane i nikt nie widzi w tym nic dziwnego? Nikt nie raczy zauważyć, że władza w Polsce kieruje się niezmiennie od 18 lat pragmatyzmem? Że każda kolejna władza ma te same grzechy, z TKM na czele? I nikt nie zakazuje muzułmankom chodzić w chustach, a Żydom nosić pejsów?! Kiedy się pisze takie rzeczy, trzeba zachować jakąś miarę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku, pani Rahola nie jest dzieckiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.03.2007 10:59

Ha, jak nas widzą, tak nas piszą. Jeżeli taki jest obecnie wizerunek Polski w zachodnich mediach, to panowie Giertych i Orzechowski walnie się do tego przyczynili. Podziękujmy im.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Średni nakład 400 000 egz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.