Facebook Google+ Twitter

Zgrzyt podczas obchodów rocznicowych

Nawet podczas świętowania ważnych dla narodu zdarzeń, Polak Polakowi musi pokazać, kto jest równy a kto równiejszy.

Lądowanie historycznego bombowca B-17, tzw. latającej fortecy, na terenie wojskowego lotniska w Warszawie uznano za największą atrakcją wczorajszych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po raz pierwszy wojskowy port lotniczy, na którym lądują głównie samoloty rządowe i prezydenckie, został otwarty dla zwiedzających. Organizatorami zdarzenia było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego im. Obrońców Warszawy, który zabezpiecza loty krajowe i zagraniczne prezydenta oraz członków rządu.

Miało być fajnie

Mieszkańcy stolicy, przebywający w mieście turyści, dorośli i dzieci, tłumnie udali się na Okęcie, by obejrzeć historyczny bombowiec i zobaczyć, czym latają pan prezydent, premier i reszta rządu. Specjalnie na tą okazję, 36 Pułk ustawił na płycie lotniska maszyny reprezentujące całą jego flotę: Tu 154 M, Jak – 40, M – 28 “Bryza” oraz śmigłowce: Mi – 8 (wersja pasażerska), Bell – 412 HP oraz W – 3 “Sokół”.

Rodzina i kumple królika

Oglądających oddzielały od eksponowanych maszyn barierki, za które zwykłym obywatelom i ich dzieciom, nie wolno było wejść. Mogli podziwiać samoloty i śmigłowce z daleka. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że na lotnisku są też "niezwykli" dorośli i dzieci, którzy byli wpuszczani za barierki, a nawet na pokłady VIP -owskich samolotów. Na pytanie, co trzeba zrobić, żeby móc znaleźć się za barierką i dotknąć latającej maszyny, panowie w mundurach informowali, że trzeba być krewnym albo znajomym pracowników pułku.

Ogromne rozczarowanie i żal tych gorszych dzieci, przekładały się na nastroje bezradnych i upokorzonych rodziców. Wielka atrakcja tego dnia obchodów, którą obok historycznego bombowca miały być maszyny transportujące polskich VIP -ów, dla wielu dzieci i ich rodziców, była gorzką lekcją porządku funkcjonującego w polskiej demokracji.

Tata gość i tata niedorajda

- Nie mogliśmy udostępnić samolotów do zwiedzania ze względów bezpieczeństwa. Do środka byli wpuszczani tylko członkowie rodzin pracowników pułku, którzy wcześniej zostali sprawdzeni przez odpowiednie służby. To są samoloty VIP -owskie i zapewnienie bezpieczeństwa przy 10 – 12 tysiącach zwiedzających byłoby bardzo trudne – powiedział nam ppłk Dariusz Sienkiewicz, szef sztabu 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

I niby trudno się nie zgodzić z panem pułkownikiem, wszak bezpieczeństwo naszych VIP -ów leży nam na sercach. Czy jednak nie można było dołożyć odrobiny starań i zorganizować specjalny dzień, albo specjalne godziny zwiedzania prezydenckich i rządowych maszyn dla członków rodzin i przyjaciół królika? Albo przynajmniej wpuszczać to uprzywilejowane towarzystwo, gdzieś z boku, żeby nie kłuć w oczy zwykłych obywateli?

Można się domyślić, co myślą dzieci, których ojciec musi karnie stać za barierką, podczas gdy inny tatuś, czy mamusia jakoś potrafią swoim pociechom zorganizować wejście na pokład samolotu pana prezydenta...
Czy królik i jego kumple chcieliby kiedyś tego doświadczyć?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Królik i jego kumple nie zastanawiają się nad tym, bo muszą gonić innego króliczka :-))) A może Doroto, spójrzmy tak: dzieci z prowincji zazdroszczą pewnie tym za barierkami, że one mogły zobaczyć na własne oczy... Eh, nie ma sprawiedliwości na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niestety... krewni i znajomi Królika byli, są i będą. A co gorsza, tak jest wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.08.2006 20:39

Zjawisko doskonale zaobserwować można nie tylko podczas takich imprez. Ale należy sobie jeszcze postawić pytanie z innej strony: "jak często mnie się udaje dlatego, że jestem krewnym i znajomym"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.