Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16315 miejsce

"Zhańbiona" - historia dziewczyny, która podjęła walkę o godne życie

Dlaczego zmuszanie kogoś do zawarcia małżeństwa nie jest uważane za przestępstwo? Dlaczego obyczaje religijne do tego dopuszczają? Co się dzieje z dziewczynami, które postanawiają uciec z domu rodzinnego?

Jasvinder Sanghera / Fot. www.karmanirvana.org.comJasvinder Sanghera, jest autorką wielu bestsellerów m.in. "Zhańbionej" i "Córki Shame". Federacja Kobiet World Peace uznała ją ambasadorką pokoju. Otrzymała też honorowy tytuł doktora na Uniwersytecie w Derby. Doceniło ją wiele prestiżowych instytucji w Wielkiej Brytanii i na świecie. Jest dyrektorką i założycielką instytucji Karma - Nirvana zajmującej się przymusowymi małżeństwami oraz pomocą kobietom azjatyckim.

Książka "Zhańbiona" to opowieść o Jasvinder, młodej dziewczynie, która wychowuje się w mieście Derby. Jest z pochodzenia Azjatką, a jej rodzice pochodzą z Pendźamu. Nim skończyła 15 lat wiedziała już, że niebawem będzie musiała wyjechać do Indii, aby zawrzeć związek małżeński z mężczyzną, którego nigdy wcześniej nie znała, widziała go tylko na fotografii, która nie do końca musiała być zgodna z prawdą.

Książka / Fot. Zbigniew Nastarowicz Małżeństwo zaaranżowane zostało przez jej rodziców według tradycji. Przyszły zięć musiał pochodzić z tej samej kasty co dziewczyna. Ponieważ młoda Jasvinder miała rodzeństwo z uwagą obserwowała, co się dzieje z jej starszymi siostrami, które dokładnie w ten sam sposób wyszły za mąż. Widząc to, postanowiła za wszelką cenę uniknąć tego dramatu i wyjść za mężczyznę, którego pokocha. Najpierw zaryzykowała i powiedziała rodzicom o swoich planach życiowych oraz o tym, że poznała chłopaka, który ją kocha lecz on był z niższej kasty. Doprowadziła tym do szału matkę, która postanowiła ją zamknąć w pokoju na klucz aż do ślubu. Dziewczyna nie miała wyjścia i postanowiła uciec.

I tak też się stało. Nastolatka uciekła z domu z miłością jej życia, przynajmniej tak jej się wówczas wydawało, lecz przez swój wyczyn ściągnęła hańbę na swoją rodzinę, a matka wyrzekła się jej mówiąc, że dla niej umarła. Dziewczyna została skazana na wygnanie, odtrącona przez najbliższych oraz społeczność. Cierpiała katusze, ale nie mogła wrócić do domu, gdyż to oznaczałoby jej koniec. Daleko na wygnaniu ułożyła sobie życie, urodziła dziecko, wyszła za mąż lecz z upływem czasu jej dramat stawał się coraz większy. Wiadomość o siostrze Robin, która znosiła bicie i przemoc psychiczną stosowaną przez swojego męża sparaliżowała dziewczynę. Mimo błagania Robin, matka nie chciała jej pomóc twierdząc, że była żoną i własnością męża, a co za tym szło, mógł z nią zrobić, co zechciał. Ona powinna być posłuszna. Robin postanowiła popełnić samobójstwo i na oczach męża podpaliła się. Umarła w szpitalu.

Dziewczyna była zrozpaczona, gdy jej siostra nie uzyskała pomocy od matki, co spowodowało, że zaczęła coraz bardziej walczyć z własnymi uczuciami i uświadomiła sobie, że nigdy już nie zostanie zaakceptowana przez rodzinę oraz społeczeństwo.

Dalsze losy młodej dziewczyny, która postanowiła uciec z domu są jeszcze bardziej dramatyczne. Jasvinder musiała stoczyć wewnętrzną walkę oraz poradzić sobie z
nieudanymi związkami, okrytą hańbą rodziną oraz społecznością.

Książka ta jest biografią Jasvinder Sanghera. Podczas czytania człowiekiem szarpią niesamowite emocje, nasuwają się myśli dotyczące więzi rodzinnych oraz przynależności do danych grup społecznych i religijnych.

Polecam do obejrzenia również wywiad z Amani i Jasvinder, który przeprowadziła Ewa Drzyzga

Rozmowa Ewy Drzyzgi z Amani i JasvinderWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.