Facebook Google+ Twitter

Zhao Ying z wizytą u Chopina

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-16 12:27

14 grudnia nową ekspozycję stałą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zwiedziła Zhao Ying, młoda, utalentowana pianistka z Chin.

Zhao Ying i Przemysław Lechowski / Fot. Katarzyna ŻukW maju br. Zhao Ying otrzymała Grand Prix oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanieutworów Fryderyka Chopina na I Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w rosyjskim Tomsku. Do Polski artystka przyjechała na zaproszenie Instytutu im. Adama Mickiewicza i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 11 grudnia wystąpiła z gościnnym koncertem fortepianowym w Kordegardzie.

Zhao Ying / Fot. Katarzyna ŻukPodczas pobytu w Polsce Zhao Ying odwiedziła najważniejsze miejsca związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Oprócz Domu Urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli oraz kościoła w Brochowie, pianistka zwiedziła nową ekspozycję Muzeum Fryderyka Chopina. Zhao Ying z uwagą oglądała rękopisy Chopina, słuchała jego utworów oraz zapoznawała się z interesującymi informacjami o kompozytorze. - Nie sposób stwierdzić, która z sal Muzeum Fryderyka Chopina jest najbardziej interesująca – powiedziała pianistka. - Uważam, że cała ekspozycja jest bez wątpienia godna uwagi - podsumowała wizytę w Pałacu Ostrogskich.

Zhao Ying i Przemysław Lechowski / Fot. Katarzyna ŻukZhao Ying zwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina w towarzystwie Przemysława Lechowskiego, pianisty i wiceprzewodniczącego Jury konkursu w Tomsku, któremu powierzono funkcję opiekuna młodej pianistki na terenie Polski.

Katarzyna Żuk
linkpr.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Anna Wrońska
  • Anna Wrońska
  • 17.12.2010 11:30

Właśnie Lang Langa miałam na myśli.
Rozmawiamy wszak nie o chińskich pianistach jako takich, ale o tych, których możemy posłuchać w Polsce.
W ostatnim roku (chyba się nie pomylę) grali właśnie Lang Lang, Yundi Li (odbierał nagrodę ministerialną, nie wiem, czy wystąpił - ale teraz nie gra już tak, jak wtedy gdy wygrywał Konkurs Chopinowski) i polsko -chińska Man Li Szczepańska - wykonania siłowe i niemuzykalne.
Na tym tle Zhao jawi się korzystnie. I o to mi chodziło :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu się mylisz Aniu, bo Chińczycy w odróżnieniu od Japończyków czy Koreańczyków są bardzo muzykalni (oczywiście są też przykłady podważające tę prawdę, jak choćby najsłynniejszy towar eksportowy Chin, Lang Lang prezentujący zimną, wybitnie popisową grę, nieprawdopodobną wręcz perfekcję techniczną, ale nic co umożliwiłoby mu wejście do panteonu najwybitniejszych pianistów w historii).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Wrońska
  • Anna Wrońska
  • 16.12.2010 20:08

Może i kropeczka...
W Kordegardzie grała bardzo muzykalnie, co jej rodakom (być może sprawniejszym technicznie) nie przychodzi łatwo i właśnie pięknym dźwiękiem (i tu nie biją jej na głowę).
A ile jest międzynarodowych konkursów chopinowskich na świecie? Wbrew pozorom nie tak wiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zhao Ying? A któż to jest?
Kropeczka wśród tysięcy jej rodaków, którzy techniką, wirtuozerią i pięknem dźwięku biją ją na głowę dziesięć razy. Pomijając skalę światową i prawdziwe nieoszlifowane diamenty z Europy czy Izraela.
Dziwny news.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.