Facebook Google+ Twitter

ZHP: nowoczesność i tradycja

Związek Harcerstwa Polskiego jest najstarszą, i obecnie najliczniejszą organizacją harcerską. Łączy tradycję z nowoczesnością. W swoich szeregach skupia 90 tysięcy młodych ludzi.

 / Fot. Ze zbiorów autoraLosy ZHP w stuletniej historii Harcerstwa toczyły się różnie. Nie brakowało zewnętrznych nacisków na kształt organizacji, jak i prób upolitycznienia. Obecnie Związek Harcerstwa Polskiego jest patriotyczną organizacją wychowawczą, opierającą się na dobrowolności i otwartości bez względu na pochodzenie, rasę bądź wyznanie. Związek kształtuje charakter młodego człowieka w oparciu o kulturowe i etyczne wartości chrześcijańskie.

Przeczytaj o powstaniu Związku Harcerstwa Polskiego

ZHP jako organizacja non-profit został wpisany na listę organizacji pożytku publicznego. Warto wspomnieć, że przez wiele lat, już od 1936 roku, posiadał status stowarzyszenia wyższej użyteczności. Dzisiaj jest członkiem Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Należy też do międzynarodowych struktur skautingu: Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM),Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS), Międzynarodowego Bractwa Skautów i Przewodniczek (ISGF), Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS), Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu Żeńskiego (ICCG) i Międzynarodowego Porozumienia Skautów Prawosławnych (DESMOS).

Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Wartości, na których opiera się wychowanie w Związku zostały zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Są to „drogowskazy” jaką drogą ma zmierzać młody człowiek, by osiągnąć szczyt ideału.

Przed wojną, i w pierwszych latach powojennych ZHP działał na zasadzie federacji Organizacji Harcerek, Organizacji Harcerzy oraz Organizacji Przyjaciół Harcerstwa. Obecnie w Związku panuje koedukacja, mogą działać drużyny koedukacyjne (tak jak drużyny męskie i żeńskie), skupione terytorialnie w hufce, a te w chorągwie pokrywające się (z małymi wyjątkami) z podziałem administracyjnym Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju, można również Stalina ogłosić patronem..., ale wtedy to niech Pan zakłada swoją organizację :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.