Facebook Google+ Twitter

ZHP - ZHR: będą zgrzyty?

Zbliża się jedno z największych wydarzeń harcerskich w Polsce - turniej piłkarski im. gen. Maczka. Impreza ma dać polskim skautom szansę wzajemnego poznania się i lepszego zrozumienia. Jednak czy wykorzystają tę szansę?

 / Fot. materiały prasowe Biura MemoriałuSpośród kilku działających w kraju organizacji harcerskich każda wyrasta z innych tradycji, każda ma własną historię. Choć cel wszystkich jest taki sam - wychowywanie młodych ludzi, każda dochodzi do niego na swój sposób. Związek Harcerstwa Polskiego, największa, bo zrzeszająca blisko 130 tysięcy osób stawia na wyzwania. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej z kolei kształci w oparciu o idee chrześcijańskie. Pierwsza powstała na poczatku XX wieku, druga pod koniec. W społeczeństwie utarło się przekonanie, że członkowie ZHR i ZHP są do siebie nastawieni antagonistycznie. Dlaczego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, są tylko fakty. Naczelnictwo ZHR nie skomentowało tego problemu.

W tym roku wszyscy członkowie zespołu obsługi otrzymają wyjątkowe prezenty - piny z logotypem imprezy / Fot. materiały prasowe Biura MemoriałuKonflikt ZHP-ZHR toczy się na szczycie władzy i co pewien czas odżywa. Ostatnim gorącym tematem okazał się spór o prawa autorskie do krzyża harcerskiego, symbolu wszystkich harcerzy w Polsce. Związek Harcerstwa Polskiego zamierzał go opatentować, utrudniając tym samym dostęp do krzyża harcerzom przynależącym do innych organizacji.

VI Memoriał Generała Maczka, który odbędzie się 15 i 16 listopada ma przełamać ten schemat. Uczestnicy, którzy reprezentują różne organizacje skautowe otrzymują niebywałą szansę, by poznać się i przez pryzmat doświadczeń, a nie stereotypów mówić o innych stowarzyszeniach. Gra toczyć się będzie w dwóch kategoriach wiekowych: 10-15 i 16-wzwyż. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 listopada, a wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej VI Memoriału Generała Maczka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.