Facebook Google+ Twitter

ZHR na obchodach 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Przeszło 200 harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z całej Polski, 18 maja br. pełniło służbę we Włoszech podczas okrągłej rocznicy jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej.

Uczestnicy wyprawy na Monte Cassino / Fot. Archiwum ZHRTegoroczne uroczystości przybrały niebywałą formułę. Na polski cmentarz wojskowy i stóp opactwa Monte Cassino przybyli jedni z ostatnich żyjących uczestników walk, premier RP, przedstawiciele Episkopatu Polski, kilkanaście tysięcy harcerek i harcerzy oraz Polacy z kraju i emigracji.

Odprawiona została uroczysta Msza Święta, odbył się apel poległych. Przy każdym grobie harcerze pełnili wartę, złożyli czerwone maki oraz wieńce i zapalili znicze. Uroczystościom towarzyszyły spotkania i rozmowy z kombatantami pamiętającymi walkę o wzgórze klasztorne i okoliczne tereny.

Harcerze i harcerki ZHR w trakcie swojego pobytu na Monte Cassino dbali o bezpieczeństwo delegacji i uczestników, patrole pełnili ratownicy z Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, inni asystowali kombatantom prowadząc ich pod rękę, blisko stu z nich podczas państwowych uroczystości zaciągnęło wartę honorową przed mogiłami polskich żołnierzy.

Weterani bitwy o Monte Cassino przekazali harcerzom zadanie kontynuowania tradycji i etosu ich formacji. Podkreślono wartość i rolę harcerstwa w zachowaniu pamięci narodowej. Zwieńczeniem tych słów było przekazanie ZHR, ZHP i ZHP PGK tradycji i etosu 2 Korpusu Polskiego, przez symboliczne wręczenie ich przedstawicielom biało-czerwonych flag. W imieniu ZHR flagę odebrał Naczelnik Harcerzy – hm. Sebastian Grochala.

W trakcie 3 dniowego pobytu polskich harcerzy były okazje do wspólnych spotkań i osobistych rozmów z kombatantami. „To te doświadczenia najbardziej ściskają za serce: rozmowa i widok jak nasi bohaterowie wzruszają się, gdy młodzi harcerze z uwagą ich słuchają i z zaangażowaniem zadają pytania” – mówił phm. Rene Karkocha – komendant wyprawy ZHR.

Po zakończeniu uroczystości, na dziedzińcu klasztoru na wzgórzach Monte Cassino, odbył się apel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Była też chwila wytchnienia, zwiedzanie, wspólne pląsanie, a uczestnicy wyprawy mieli okazję swobodnego poznawania okolic klasztornych, cmentarza, a nawet okolicznych wzgórz. Mogli dokładnie zobaczyć miejsca opisane na kartach historii, o których czytali realizując jedno z zadań przygotowujących ich do wyjazdu na uroczystości.

Wieczorem, tuż przed wyjazdem, harcerki i harcerze ZHR ponowie spotkali się na cmentarzu. Złożono znicze na mogiłach oraz wieniec na grobie gen. Andersa i jego żony. Odśpiewany został hymn państwowy oraz hymn harcerski. Dzień zakończył czas refleksji i prawdziwego wzruszenia.

Udział harcerzy i harcerek ZHR w uroczystościach odbył się przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – honorowego patrona Programu Organizacji Harcerzy ZHR „Trzej Generałowie”, w ramach którego organizowany był wyjazd. Projekt „Trzech Generałów” to wyzwanie polegające na chęci upowszechnienia wiadomości i przybliżenia wiedzy o trzech polskich generałach i stojących za nimi rodakach, którzy marząc o wolnej Polsce przemierzali różne szlaki bojowe staczając przy okazji szereg bitew w trakcie których udowadniali bohaterstwo polskiego żołnierza.
W ramach programu harcerze ZHR będą, poprzez aktywny udział, wspominać wydarzenia:
- bitwa pod Falaise (7-22 sierpnia 1944) w ramach lądowania w Normandii – udział 1 Dywizji Pancernej z gen. Stanisławem Maczkiem na czele;
- bitwa o Arnhem w ramach operacji „Market Garden” – największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej (17-25 września 1944) – udział 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.

Podejmując się realizacji projektu „Trzej Generałowie”, harcerze chcą przybliżyć Polakom (szczególnie młodym – rówieśnikom_ losy ich rodaków walczących na różnych frontach II wojny światowej. Chcą znaleźć odpowiedzi na pytania o ich losy – zarówno wojenne, jak i powojenne. Odwiedzamy miejsca związane z ich bohaterstwem i walką. Harcerze oddają im cześć i zachowują ich w naszej narodowej pamięci.

Strona programu: www.trzejgeneralowie.zhr.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za tą relację :)

Przy okazji polecam galerię: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.